- posiadaczy kart parkingowych, wydanych na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności. Niejednokrotnie zdarza się, że mają trudności z zaparkowaniem auta w miejscach dla nich wyznaczonych. Z prostego powodu: zdążyli tu zaparkować „niepełnosprawni”, korzystający z karty wydanej na nazwisko kogoś z bliskich. Część z nich wykorzystuje też nieaktualne wzory kart lub karty, które straciły ważność- umieszczając je za szybą samochodu.
To nagminna praktyka świadcząca nie tylko o braku kultury, ale też elementarnego poczucia przyzwoitości. A przecież warto byłoby uświadomić sobie sytuację osoby zmagającej się ze swoją niepełnosprawnością, gdzie każdy dodatkowy metr do pokonania ma dla niej znaczenie.
Takie zachowanie zagrożone jest także konkretnymi sankcjami, przewidzianymi w przepisach prawa o ruchu drogowym. Dlatego do akcji „Wspieram- nie zabieram” zainicjowanej przez Powiat Stargardzki dołączyła Powiatowa Komenda Policji, przypominając kierowcom zajmującym w ten sposób miejsca na „niebieskich kopertach” o zwykłym łamaniu prawa. Na razie policjanci poprzestaną na ostrzeżeniach. Jednak już wkrótce należy spodziewać się, że patrole drogówki wezmą pod lupę parkujących w miejscach dla niepełnosprawnych. Jeśli spotkają kierowców, korzystających z miejsca i karty parkingowej na inne nazwisko, mogą wymierzyć 500- złotowy mandat z dodatkowymi punktami karnymi, a nawet odholować auto na koszt właściciela. Mandatem mogą ukarać także funkcjonariusze straży miejskiej, którzy również deklarują udział w akcji.
Powiat Stargardzki przypomina, że karta parkingowa ułatwia funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym, zwłaszcza tym, które mają duże trudności z poruszaniem się. Stąd lokalizacja „niebieskich kopert” bezpośrednio przy sklepach, instytucjach i urzędach oraz budynkach użyteczności publicznej. Miejsca postojowe zaprojektowano tak, aby niepełnosprawny kierowca mógł wysiąść z auta, przesiadając się do wózka inwalidzkiego. Istotne jest więc, aby nie zabierać także przestrzeni, parkując bezpośrednio przy wyznaczonym dla niepełnosprawnych punkcie.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, karta parkingowa wydawana jest na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności- jednak nie dłużej niż na pięć lat. Może z niej korzystać wyłącznie osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, mająca problemy z samodzielnym poruszaniem się. Oznaczone w karcie przyczyny dotyczą m.in. choroby narządu wzroku, upośledzenia narządu ruchu lub choroby neurologicznej. Karty parkingowe wydawane są także osobom, które nie ukończyły 16. roku życia. Od 30 czerwca 2015 r. obowiązuje również nowy wzór karty parkingowej, którą niepełnosprawni kierowcy lub opiekunowie osób niepełnosprawnych, zobowiązani są umieszczać na podszybiu pojazdu w widocznym miejscu. Z przodu karty widnieje data ważności, razem z numerem i nazwą organu wydającego dokument. Dane te umożliwiają szybką weryfikację, czy karta zachowuje swoją aktualność i wykorzystywana jest zgodnie z przeznaczeniem.
Coraz częściej natomiast osoby niepełnosprawne skarżą się na zajmowanie wyznaczonych dla nich miejsc parkingowych. Skargi te docierają także do Starostwa Powiatowego, gdzie uprawnieni niepełnosprawni nie mogą zaparkować, przyblokowani przez właściciela auta stojącego na „niebieskiej kopercie”, który „wyskoczył dosłownie na chwilę” do urzędu...
Wspierajmy zatem osoby niepełnosprawne, nie utrudniając im życia swoim zachowaniem.