Dzisiaj jest: 19.4.2024, imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

Trzeci Polak wygrał Turniej Czterech Skoczni

Dodano: 4 lata temu Autor:

Wielki sukces w prestiżowych zawodach.

Dawid Kubacki to trzeci reprezentant Polski, który wygrał Turniej Czterech Skoczni. Wcześniej w tych zawodach najlepsi byli Adam Małysz i Kamil Stoch.

Sukces mistrza świata z 2019 roku jest niespodzianką, bo przed tradycyjnym turniejem niewielu na niego stawiało. W gronie faworytów był Stoch, a tydzień przed zawodami Kubacki był daleko w konkursach pucharu świata w Engelbergu. W prestiżowym Turnieju Czterech Skoczni nie schodził jednak z podium.

W niemieckich konkursach zajmował trzecie miejsca. W Innsbrucku był drugi, ale to właśnie tam został liderem klasyfikacji generalnej. Część zagranicznych trenerów i ekspertów nadal wątpiła, że utrzyma przewagę. On jednak w Bischofshofen zwyciężył w wielkim stylu.

Dawid Kubacki w poniedziałek wygrał serię próbną i znakomitą formę potwierdził też w konkursie. W końcu skoczkom nie przeszkadzały warunki, a reprezentant Polski uzyskał 143 oraz 140,5 metra. To dało zdecydowane zwycięstwo z notą 300,9 punktu i przewagą blisko 10 punktów nad drugim Karlem Geigerem.

W klasyfikacji generalnej TCS Dawid Kubacki o 20,6 punktu wyprzedził Mariusa Lindvika. Norweg też był pozytywnym zaskoczeniem, bo nikt na niego nie stawiał, a wygrał dwa z czterech konkursów. W tych zawodach nie są jednak najważniejsze poszczególne zwycięstwa, a regularność i osiem równych oraz oczywiście bardzo dobrych skoków. Trzecie miejsce zajął Karl Geiger, a czwarte Ryoyu Kobayashi. Japończyk prowadził na półmetku turnieju, ale w austriackich konkursach nie pokazał aż tak dobrej dyspozycji i skończył poza podium. W drugiej dziesiątce uplasowali się dwaj inni polscy skoczkowie. Kamil Stoch zajął 13., a Piotr Żyła 14. Miejsce.

Źródło foto: Dawid Kubacki Fb.