Dzisiaj jest: 6.10.2024, imieniny: Artura, Fryderyki, Petry

Czy miejska strona jest dostępna dla niepełnosprawnych?

Dodano: 5 lat temu Autor:
Redakcja poleca!

W zeszłym roku w życie weszła ustawa o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

Czy miejska strona jest dostępna dla niepełnosprawnych?
Czy Urząd Miasta spełnia wymagania ustawy?

Z takim zapytaniem do Prezydenta Miasta zwrócił się radny Rady Miejskiej Wojciech Seredyński. Związane jest ono z nałożonymi na samorządy gminne i nie tylko, zadaniami wynikającymi z ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. - Jakie samorząd stargardzki wykonał do tej pory czynności w celu zwiększenia dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych dla osób ze szczególnymi potrzebami, tj. niepełnosprawnością fizyczną, psychiczną bądź umysłową?- zapytał Wojciech Seredyński. Radny zwrócił się również z zapytaniem czy publikowane dokumenty, tj. zarządzenia, sprawozdania, uchwały, są utworzone w sposób dający możliwość odsłuchania treści w nich zawartych przez programy czytające oraz czy nowa strona internetowa Urzędu Miejskiego w Stargardzie nie zawiera żadnych barier w dostępności.

Zdzisław Rygiel, Sekretarz Miasta poinformował, że obecnie Urząd Miasta jest na etapie wdrażania poszczególnych obowiązków wynikających z ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. - W najbliższym czasie modyfikacji ulegnie forma w jakiej udostępniane są treści na oficjalnej stronie internetowej miasta, umożliwiając tym samym dostęp do informacji zgodnie z obowiązkiem określonym w treści art. 6 przedmiotowej ustawy. Pozostałe wdrożenia realizowane będą w terminach wynikających z zapisu art. 7 ww. ustawy- informuje Zdzisław Rygiel.

Ustawa o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami weszła w życie 20 września 2019 r. Jej celem jest poprawa warunków życia i funkcjonowania obywateli ze szczególnymi potrzebami, którzy są narażeni na marginalizację lub dyskryminację m.in. ze względu na niepełnosprawność lub obniżony poziom sprawności z powodu wieku czy choroby. Projekt ustawy powstał we współpracy ze środowiskiem osób niepełnosprawnych.

Ustawa zobowiązuje sektor publiczny do zapewnienia co najmniej minimalnej dostępności, która zagwarantuje dostępność podmiotu publicznego. Podmiot publiczny zapewnia dostępność przez stosowanie uniwersalnego projektowania nowych rozwiązań lub racjonalnych usprawnień w usuwaniu istniejących barier. Minimalne wymagania obejmują zapewnienie w instytucjach publicznych dostępności architektonicznej, cyfrowej oraz informacyjno-komunikacyjnej.

Ustawa przewiduje sankcje za brak realizacji zasady dostępności. Na podmioty publiczne, które nie spełnią minimalnych wymagań w zakresie dostępności, przysługiwać będzie skarga na brak dostępności.  Pozytywne rozpatrzenie skargi może skutkować nakazem zapewnienia dostępności, a niewywiązanie się z tego- nałożeniem kary pieniężnej.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Stargardzkie Dni Seniora. Cz. 2. Fotorelacja