Dzisiaj jest: 13.7.2020, imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty

Policja podsumowuje Święta. Aż 500 nietrzeźwych kierowców!

Dodano: 6 miesięcy temu Autor:

Komenda Główna Policji opublikowała statystyki zdarzeń w okresie świątecznym.

Policja podsumowuje Święta. Aż 500 nietrzeźwych kierowców!
Nie napawają one optymizmem.

Tylko przez trzy świąteczne dni, tj. Wigilię i dwa dni Świąt Bożego Narodzenia, na polskich drogach doszło do 187 wypadków, w których zginęło 20 osób, a 233 zostały ranne. Mundurowi zatrzymali w tym czasie aż 506 nietrzeźwych kierowców. Ogromne niebezpieczeństwo spowodowania wypadku oraz konsekwencje kary nadal nie odstraszają kierujących do siadania za kierownicą po kilku głębszych.

Policyjna akcja "Bezpieczny weekend- Boże Narodzenie" zakończyła się w niedzielę, 29 grudnia. Jej celem było zapewnienie bezpieczeństwa i porządku na drogach wszystkim uczestnikom ruchu. Podczas prowadzonych działań mundurowi zwracali uwagę na przestrzeganie przez kierujących przepisów ruchu drogowego, w tym poruszanie się z dozwoloną prędkością, korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz przewożenie dzieci w fotelikach bezpieczeństwa i innych urządzeniach podtrzymujących. Funkcjonariusze sprawdzai także stan trzeźwości kierujących pojazdami oraz reagowali na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Jazda pod wpływem alkoholu

Prowadzenie samochodu po zażyciu alkoholu nigdy nie powinno się zdarzyć. Jazda autem pod jego wpływem może narazić kierowcę i pasażerów, a także inne przypadkowe osoby na drodze na obrażenia fizyczne czy psychiczne, a nawet utratę życia. Osoby zasiadające za kierownicą pod wpływem alkoholu muszą liczyć się z sankcjami karnymi. Minimalna kara to zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 3 lat, wysokie kary finansowe i ponowne zdawanie prawa jazdy. Po spowodowaniu wypadku pod wpływem alkoholu przepisy są znacznie surowsze, a konsekwencje czynów jeszcze poważniejsze.

Kierowca pod wpływem alkoholu może mieć upośledzone funkcje wzrokowe i słuchowe oraz zmniejszoną szybkość reakcji. Alkohol wpływa negatywnie także na zdolność koncentracji oraz osąd sytuacji. Czynności, które na trzeźwo wykonujemy bez problemu, po alkoholu mogą wymagać nawet 100% uwagi, a przecież prowadząc auto trzeba skupić się na drodze. Przez wypity alkohol kierowca może później zacząć hamować i nie dostrzegać, co się wokół niego dzieje, ponieważ ma zawężone pole widzenia. Pijani mają również predyspozycje do bardziej ryzykownych zachowań na drodze, np. niebezpiecznego wyprzedzania.

Kluczyki daleko od alkoholu

Prowadzenie pojazdów jest odpowiedzialną czynnością, ponieważ odpowiadamy nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale także innych, przypadkowych uczestników ruchu drogowego. Warto zatem przed imprezą, podczas której mamy zamiar pić alkohol, zaplanować swój powrót do domu. Czasem wymaga to nie lada kombinacji, ale może zapobiec tragedii. Można zapytać wcześniej znajomych, kto na imprezie zamierza bawić się na trzeźwo i być tego wieczoru kierowcą, zamówić taksówkę czy skorzystać z transportu publicznego. Można również umówić się z kimś, by nas odebrał lub po prostu zorganizować sobie nocleg. Najważniejsze, by po spożyciu alkoholu nie sięgać po kluczyki auta.


 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Błękitni Stargard - Stal Rzeszów. GALERIA