Dzisiaj jest: 24.4.2024, imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

Świętowanie za granicą

Dodano: 4 lata temu Autor:
Redakcja poleca!

Wigilia świąt Bożego Narodzenia nie jest świętem,

Świętowanie za granicą
ale w polskiej obyczajowości i tradycji jest, począwszy od uroczystej kolacji, dniem obchodzonym świątecznie i powszechnie uważanym za najbardziej rodzinny dzień w roku (w wielu krajach nie ma aż takiego znaczenia). Podobnie jak w Polsce, Wigilię obchodzi się na Litwie, w Czechach i na Słowacji, zazwyczaj z wieloma zapożyczeniami ze starosłowiańskiego Święta Godowego.
Zwyczaj łamania się opłatkiem jest mało znany poza Polską, Litwą i Białorusią. W wielu krajach nie ma postu ani pasterki.

W Wielkiej Brytanii w Wigilię większość osób pracuje. W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia charakterystycznym daniem obiadowym jest pieczony indyk z żurawiną. W Boże Narodzenie Brytyjczycy rozdają też sobie nawzajem prezenty.

Wieczerzy wigilijnej nie ma również w Holandii i coraz częściej w Belgii, gdzie zamieniana jest na uroczyste śniadanie świąteczne. W Belgii wigilia jest dniem przeznaczonym na ceremonie religijne i jasełka.

We Francji najważniejszy jest obiad świąteczny, z pasztetem z gęsiej lub kaczej wątróbki, ostrygami i wędzonym łososiem.

W Danii w wigilię podaje się pieczoną kaczkę, a na zakończenie kolacji ryż z migdałami.

W Austrii na wigilijnym stole znajduje się ryba lub kaczka, a w Niemczech jest to bardziej wystawna obiadokolacja, składająca się najczęściej z sałatki z ziemniakami i parówek.

Norwegowie podczas wigilii jadają żeberka wieprzowe i gotowane mięso owcze lub specjalne danie przygotowane z solonej i gotowanej, wcześniej specjalnie marynowanej ryby, którą następnie podaje się z boczkiem.

W Grecji od rana dzieci chodzą po kolędzie. Na każdym stole znajduje się Chleb Chrystusa – duże słodkie bochenki w różnych kształtach i z różnymi zdobieniami. Choinki po raz pierwszy pojawiły w 1833 roku za sprawą pochodzącego z Bawarii króla Ottona I.

W krajach pozaeuropejskich związanych z katolicyzmem spotyka się rysy charakterystyczne dla tamtejszych kultur:
Boliwijczycy w wigilię święcą własnoręcznie wykonane figurki z wosku. Następnie trwa całonocna zabawa.
W Kolumbii przystrajają krzewy ozdobami i lampkami. Nie ma wieczerzy, ale po ostatniej mszy świętuje się do rana.
W Meksyku, gdzie święta są obchodzone w atmosferze religijnej, typowym zwyczajem jest piniata.
W Kamerunie, gdzie święta przypadają na okres wakacji i wzmożonych prac polowych, Wigilia jest dniem wolnym; pali się wówczas ogniska, czyta Biblię i śpiewa pieśni.
W Panamie dużą uwagę przywiązuje się do świecidełek za oknem.

Wieczerza wigilijna w tych krajach nie istnieje.

Na ten magiczny czas życzymy wszystkim Czytelnikom życzliwości, serdeczności i uważności innych ludzi, i tego żeby te wartości pozostały z nami również w zwyczajnej codzienności.


 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
PGE Spójnia Stargard - Enea Stelmet Zastal Zielona Góra. Fotorelacja