Dzisiaj jest: 13.8.2020, imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy

Karnety wyprzedane- tłumy na przedpremierowej projekcji. Ińskie Lato Filmowe rozpoczęte

Dodano: rok temu
Redakcja poleca!

Takiej liczby gości przybyłych na inaugurację 46. edycji Ińskiego Lata Filmowego nie widziano już od dawna.

Karnety wyprzedane- tłumy na przedpremierowej projekcji. Ińskie Lato Filmowe rozpoczęte

Jak ciepłe bułeczki rozeszły się karnety, zapewniające udział w zaplanowanych projekcjach. Tłumy widzów wypełniły też szczelnie do ostatniego miejsca kino „Morena”, gdzie oficjalnie rozpoczęto filmową imprezę.  Spodziewano się wprawdzie licznego grona widzów, jednak frekwencja przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów potwierdzając rangę przedsięwzięcia, które wpisało się w letni kalendarz środowiska i branży filmowej. W inauguracji 46. edycji festiwalu uczestniczyła Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska razem z Ireną Agatą Łucką, Członkiem Zarządu Powiatu. Ińskie Lato Filmowe odbywa się bowiem także pod patronatem Powiatu Stargardzkiego.
 

Letnie, plenerowe święto kina polskiego i europejskiego nad urokliwym brzegiem jeziora Ińsko, zainaugurował przedpremierowy pokaz czeskiej komedii „Lato z dżentelmenem”. Z tej okazji gościł w Ińsku Jaromir Hanzlik, odtwórca głównej roli oraz autor scenariusza, który wziął udział w popremierowej dyskusji w kinie „Morena”. W ciągu całego tygodnia- do niedzieli 18 sierpnia- przygotowano blisko 80 filmów: fabularnych, dokumentalnych, krótko- i długometrażowych. Szczególnie interesująco zapowiada się cykl pod hasłem „Panorama kina rosyjskiego” oraz „Dokumenty świata. Obraz współczesności”. Nowością będzie cykl filmów „Bliżej przyrody”, poświęconych ludziom żyjącym w bliskim kontakcie z naturą. Wspólnym przesłaniem tych wyjątkowych obrazów jest zagrożenie ekologiczne i zachwianie delikatnej równowagi przez człowieka, które właśnie dzieje się na naszych oczach. Wisienką zaś na filmowym torcie okaże się przedpremierowy pokaz filmu Pedro Almodovara „Ból i blask” z Penelope Cruz i Antonio Banderasem, wieńczący tegoroczną edycję imprezy.
 

W cyklu „Najnowsze kino polskie” przygotowano natomiast projekcje 35 filmów, połączone ze spotkaniami z udziałem ich twórców. Jest więc znakomita okazja, by w ińskich plenerach poznać współczesne trendy w rodzimej sztuce filmowej i bezpośrednio spotkać się z przedstawicielami nowej szkoły…
 

Ińsko będzie także miejscem jubileuszu 80- lecia Krzysztofa Zanussiego, który w ramach festiwalu dokona podsumowania swego dorobku artystycznego i wkładu w polską szkołę filmową.

Organizatorzy zadbali również o miejsca relaksu oraz imprezy towarzyszące filmowym pokazom i projekcjom. Warto zajrzeć przede wszystkim do działającej w strefie festiwalowej  Jurty Cieszyńskiej. To miejsce odpoczynku, relaksu i wyciszenia przy wyśmienitej herbacie, parzonej ze sztuką i znawstwem. Gospodarze Jurty- Ania i Piotr Mojżyszkowie oraz Julia Waśko zachęcają, by odpocząć wspólnie od hałasu świata, zyskując dobra energię i uśmiech na cały dzień.
 

Tej dobrej energii nie zabraknie, dzięki inwencji organizatorów Ińskiego Lata oraz urokowi miejsca, przesyconego już na dobre magią kina.

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Senior Plus w agroturystyce "7 Ogrodów". FOTORELACJA