Dzisiaj jest: 2.6.2020, imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny

Nadchodzą zmiany w korzystaniu z bankowości

Dodano: rok temu Autor:

Dodatkowe zabezpieczenia przy logowaniu oraz limity ilościowe i wartościowe przy płatności kartą.

Nadchodzą zmiany w korzystaniu z bankowości
Między innymi te zmiany czekają nas wszystkich od 14 września.

14 września zacznie obowiązywać unijna dyrektywa PSD2, do której muszą dostosować się wszystkie banki. Dotyczy ona dostosowania prawa do obecnego poziomu zagrożeń związanych z płatnościami kartą w całej Europie. Jej wprowadzenie ma poprawić bezpieczeństwo usług finansowych.

W dyrektywie PSD2 opisano dokładnie sposób, w jaki banki mają weryfikować tożsamość użytkowników. Podczas logowania powinny być wykorzystane dwa z trzech elementów: cos, co masz (np. telefon komórkowy), coś, co wiesz (np. hasło) i coś, czym jesteś (np. odcisk palca lub system rozpoznawania twarzy). W większości banków takie standardy już funkcjonują, więc ta zmiana nie powinna być drastyczna dla użytkowników.

Nowe europejskie przepisy wprowadzają także limity związane z płatnościami kartą bez użycia kodu PIN. Aktualnie transakcje do 50 zł nie wymagają autoryzacji kodem PIN. Po 14 września pięć pierwszych transakcji do 50 zł będzie bez PIN-u, natomiast szósta będzie wymagała jego wpisania. Bank może też wybrać wariant wartościowy, wtedy PIN trzeba będzie podać po przekroczeniu ustalonego progu.

PSD2 wprowadza również otwartą bankowość. Oznacza to, że każdy bank, który oferuje dostęp do konta przez internet będzie musiał umożliwić dostęp podmiotom trzecim do danych z rachunku posiadacza, za jego zgodą. Dzięki temu inne podmioty będą mogły wykorzystywać dane bankowe np. w aplikacjach, z którymi połączymy nasze rachunki. Użytkownik będzie miał większy wybór i będzie mógł sam wybrać rozwiązanie, które będzie zarządzać jego finansami.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Przeprowadzka Książnicy Stargardzkiej - GALERIA