Dzisiaj jest: 26.4.2024, imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

Pojechali po Puchar Prezydenta

Dodano: 5 lat temu

Zakończył się II Memoriał Bernarda Pruskiego.

W ramach wyścigu kolarskiego na ulice wyjechali zawodnicy w różnych kategoriach wiekowych. Tegoroczna odsłona wydarzenia odbyła się na terenie Stargardzkiego Parku Przemysłowego.

Zmagania podzielono na dwie części. Najpierw na starcie na ul. Przemysłowej stanęli młodzi kolarze. Zawodnicy pokonywali pętle o długości 3 km. Liczba okrążeń była zależna od konkretnej kategorii wiekowej.

W kategorii żaczka/żak zwyciężyli Wiktoria Przybyła i Karol Grządziel – oboje z UKS Ratusz Maszewo. Najlepszą młodziczką została Kornelia Braun z KTC Kołobrzeg, a młodzikiem Kamil Kordalski (Piast Szczecin). Spośród juniorek młodszych jako pierwsza na mecie pojawiła się Julia Dąbska z Klubu Kolarskiego Ziemia Darłowska. W kategorii junior młodszy tryumfował Damian Kołkowski z KTC Kołobrzeg.
Nieco później wyścig rozpoczęli dorośli, którzy rywalizowali o Puchar Prezydenta. W kategorii kobiety – open 6-kilometrowy wyścig zwyciężyła Monika Szotowicz  (STC Stargard). Tę samą trasę najszybciej pokonał Bogusław Florczak z JF Duet Goleniów. W kategorii M4+M5 zawodnicy przejechali 36 km. Pierwszy na metę dotarł Franciszek Harbacewicz z JF Duet Goleniów. Z kolei w kategorii M2+M3 na tym dystansie wygrał Wojciech Ziółkowski ze Stargardu.

Kryterium uliczne w naszym mieście ma bogatą tradycję. W tym roku po raz drugi zostało zorganizowane w formie memoriału. Uczestnicy wspomnieli Bernarda Pruskiego – stargardzkiego kolarza szosowego i torowego. Zawodnik w 1957 roku zadebiutował w Wyścigu Pokoju i od razu odniósł sukces, zajmując 5. miejsce w klasyfikacji indywidualnej. W tym samym roku jako piąty dojechał na metę Wyścigu Dookoła Jugosławii. Bernard Pruski zdobywał także tytuły Drużynowego Mistrza Polski, a jako trener brał udział w igrzyskach olimpijskich. Kolarz został odznaczony tytułem Zasłużonego Mistrza Sportu.

Organizatorem II Kryterium Ulicznego – Memoriału Bernarda Pruskiego było Stargardzkie Towarzystwo Cyklistów.

Zdjęcia: Tadeusz Surma
Źródło: Urząd Miasta Stargard