Dzisiaj jest: 26.1.2021, imieniny: Lutosława, Normy, Pauliny

Dobrzany: Ulica Jana Pawła II placem budowy

Dodano: 2 lata temu

Przebudowę niespełna kilometrowego odcinka ulicy Jana Pawła II w Dobrzanach rozpoczyna Strabag, na zlecenie Zarządu Dróg Powiatowych.

Dobrzany: Ulica Jana Pawła II placem budowy

Wykonawca przejął formalnie plac budowy, przystępując do realizacji inwestycji dofinansowanej w 60 proc. z rządowego Funduszu dróg Samorządowych. Oficjalne przejęcie odcinka drogi do przebudowy nastąpiło w środę, 15 maja w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Dobrzany. Formalności dokonano  z udziałem Starosty Stargardzkiego Iwony Wiśniewskiej, Ireny Agaty Łuckiej- Członka Zarządu Powiatu, Burmistrz Dobrzan Anny Gibas oraz przedstawicieli Zarządu Dróg Powiatowych i firmy Strabag.  Starosta Stargardzki razem z przedstawicielami ZDP i wykonawcy mogli ocenić także stan techniczny drogi przed rozpoczęciem modernizacji. Prace potrwają do połowy października tego roku.
 

Objęta projektem przebudowy ulica Jana Pawła II stanowi główną arterię komunikacyjną w Dobrzanach. Jako fragment drogi powiatowej 1740 Z, generuje również  ruch tranzytowy z Suchania do Chociwla, łącząc komunikacyjnie dwie drogi krajowe: nr 10 i 20. Inwestycja została ujęta w powiatowym budżecie oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Stargardzkiego. Koszty prac poniesie także Gmina Dobrzany, przekazując kwotę ok. 1 mln zł w charakterze wkładu własnego.
 

Położona na poniemieckich betonowych płytach  jezdnia nie gwarantuje obecnie oczekiwanej płynności- nie mówiąc już o komforcie jazdy. Wykruszona nawierzchnia oraz zużyte łączenia płyt są dodatkowe źródłem drgań i hałasu. Po gruntownej przebudowie wzrośnie komfort i bezpieczeństwo na tym odcinku drogi Koszt inwestycji wyniesie  ok. 5 mln 3000  tys. zł.   Kwota blisko 3 mln zł pochodzić będzie Funduszu Dróg Samorządowych.
 

W rozstrzygniętym przez ZDP przetargu na przebudowę ul. Jana Pawła II, najkorzystniejsza okazała się oferta firmy STRABAG. Wykonawca będzie miał niecałe pięć miesięcy na zrealizowanie inwestycji, licząc od dnia podpisania umowy. Założono, że prace potrwają do połowy października.
 

Inwestycja zakłada poszerzenie ulicy do 7 m. Przebudowane zostaną również chodniki oraz zjazdy do przyległych posesji. Nastąpią też korekty czterech skrzyżowań z drogami gminnymi i powiatowymi. Zadbano także o nowe odwodnienie drogi. Bezpieczeństwo poprawić ma wybudowana przy wjeździe od strony Chociwla wysepka oddzielająca jezdnię, z odgięciem toru jazdy.  Jej obecność w tym miejscu wymusi ograniczenie prędkości przed wjazdem do miasta.
 

Przy remontowanym odcinku drogi w centrum Dobrzan ustawiono już znaki, wprowadzające tymczasowa organizację ruchu. Pierwsze prace Strabag zamierza rozpocząć w poniedziałek, 20 maja. Należy liczyć się najpierw z wprowadzeniem ruchu wahadłowego. O kolejnych ograniczeniach i zmianach w organizacji ruchu, kierowców i mieszkańców Dobrzan będziemy informować na bieżąco.

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
PGE Spójnia - Polski Cukier Toruń. GALERIA