228 lat temu została uchwalona pierwsza europejska konstytucja. Wprowadzona przez Polaków ustawa, była wzorem dla podobnych ustaw powoływanych do życia przez inne kraje. Święto Narodowe Trzeciego Maja po raz pierwszy zostało ustanowione w 1919 roku. Wielokrotnie było później zakazywane i powoływane na nowo, a od 1990 roku przywrócone i dla podkreślenia jego wagi, i umożliwienia należytych obchodów, ustanowione dniem wolnym od pracy.
Tegoroczne stargardzkie obchody Święta Konstytucji rozpoczął pokaz sprzętu wojskowego przygotowany przez żołnierzy garnizonu stargardzkiego oraz grupę rekonstrukcyjną „Monte Casino”.
W Kolegiacie Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, którą w obecności zaproszonych księży ze stargardzkich parafii rzymskokatolickich oraz proboszcza parafii prawosławnej, celebrował ksiądz proboszcz Janusz Posadzy. Podniosły nastrój tej wyjątkowej mszy podkreślała obecność pocztów sztandarowych wojska, policji, straży pożarnej, zakładów pracy, szkół i związków zawodowych oraz rozbrzmiewający podczas wprowadzania sztandaru wojskowego Mazurek Dąbrowskiego.
Ksiądz proboszcz przed rozpoczęciem celebry powitał przybyłych na uroczystość: Starostę Iwonę Wiśniewską wraz z pracownikami starostwa, Prezydenta Rafała Zająca z zastępcami oraz radnych miejskich, Wójta Jerzego Makowskiego, przedstawicieli służb mundurowych i kombatantów oraz wszystkich zgromadzonych w świątyni stargardzian, którym losy Ojczyzny są bliskie.
Obchodzimy dziś święto głównej patronki Polski. Uroczystość ta ma szczególne znaczenie. Matka Boga zawsze była obecna w polskiej historii – mówił w kazaniu ksiądz Janusz. To Ona była na ustach średniowiecznych wojów i tych którzy walczyli na różnych frontach o zabezpieczenie granic – przypominał.
„Ciebie za Patronkę moją i państwa mego Królową dzisiaj obieram. Mnie, Królestwo moje Polskie, (…) wojsko obojga narodów i pospólstwo wszystko Twojej osobliwej opiece i obronie polecam, Twojej pomocy i miłosierdzia w teraźniejszym utrapieniu królestwa mego przeciwko nieprzyjaciołom pokornie żebrzę...” przytaczał słowa historycznej przysięgi Króla Jana II Kazimierza złożonej w katedrze lwowskiej 1 kwietnia 1656 roku. „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie” śpiewali Polacy w czasie zaborów. I przyszła wolność – kontynuował ksiądz proboszcz. Cud nad Wisłą stanowił jasny dowód opieki Maryi nad naszym krajem, za co pielgrzymujące na Jasną Górę w 1926 roku polskie kobiety ofiarowały Jej jabłko i berło. Czy my dostrzegamy symbolikę? - pytał ksiądz Janusz, przywołując wspomnienie Prymasa Wyszyńskiego, który zatknął w klapę marynarki Lecha Wałęsy wizerunek Matki Bożej. Czy my widzimy, że w naszym kraju przemianom nie towarzyszył rozlew krwi? Cieszmy się tym, że ponad 70 lat żyjemy w kraju bez wojny!
Na zakończenie kazania ksiądz Janusz podkreślił, że „Jest wolność, ale są miejsca, osoby, symbole święte!”
„Maryjo, przepraszamy Cię za tych, którzy nie rozumieją Twojego miejsca w historii Polski.” - zakończył kazanie ksiądz proboszcz, a w Kolegiacie zerwały się spontaniczne brawa.
Na zakończenie mszy ksiądz proboszcz podziękował Orkiestrze Domu Kultury Kolejarza, Chórowi Echo-Arioso i pocztom sztandarowym za uświetnienie uroczystości, szczególnie podkreślił znaczenie faktu, że młodzież szkolna włącza się w nurt modlitwy o Ojczyznę i wierność nieprzemijającym wartościom. A błogosławieństwo zakończył słowami: „Niech nasza Ojczyzna rozwija się wspaniale. Niech będzie chlubą nas i przyszłych pokoleń.”
Uczestnicy mszy przeszli na Rynek Staromiejski, gdzie odbył się uroczysty apel stanu osobowego jednostek wojskowych, który od prowadzącego uroczystość porucznika Łukasza Waszkiewicza, przyjął Dowódca Garnizonu Stargard pułkownik Jacek Rolak. Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt przed Ratuszem i odśpiewaniu hymnu państwowego, płk Jacek Rolak przypomniał wszystkim obecnym, że ustawa znana jako Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie taką ustawą. Nie przetrwała, bo Polacy nad dobro kraju przedkładali interes własny. Słaba Rzeczpospolita Szlachecka upadła i Polska zniknęła z mapy Europy na 123 lata. Od 1990 roku znów możemy uroczyście obchodzić Święto Konstytucji 3 Maja. To, czy przyjmujemy postawę patriotów, czy targowiczan zależy od nas samych. Każdy z nas na co dzień demonstruje swoją postawę, przestrzegając zapisów Konstytucji, przepisów ruchu drogowego czy uczestnicząc w takich uroczystościach – przypominał Pan Pułkownik.
Trzykrotne „Pal!” dla uczczenia Konstytucji 3 Maja poprzedził Apel Pamięci, w którym uczestnicy uroczystości złożyli hołd: Reformatorom Rzeczypospolitej, twórcom Konstytucji 3 Maja, posłom, Królowi i wszystkim Polakom, którzy wówczas podjęli trud ratowania Ojczyzny oraz tym, którzy na przestrzeni dziejów stawali w obronie wartości Konstytucji 3 Maja.
Przy dźwiękach „Marszu Pierwszej Brygady” żołnierze przedefilowali przed władzami miejskimi i powiatowymi oraz dowództwem garnizonu.
Uroczystości 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem „Stargardzianie Ojczyźnie w setną rocznicę odzyskania niepodległości”.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- ?żeby zapanowała zgoda i wszyscy na nowo uwierzyli, że budujemy wspólną Ojczyznę??