Dzisiaj jest: 18.5.2024, imieniny: Alicji, Edwina, Eryka

Drugie życie materiałów

Dodano: 5 lat temu

W Stargardzie nic się nie marnuje.

Drugie życie materiałów
Podczas wielu prowadzonych inwestycji zyskujemy materiały, które ponownie wykorzystujemy. To oszczędność czasu i pieniędzy – bieżące naprawy są wykonywane szybciej, a ich koszty ulegają zmniejszeniu.
?
Przykładów na rozsądne gospodarowanie jest bardzo wiele. Podczas budowy Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego pozyskano kamienną kostkę. Przeznaczono ją na miejsca postojowe przy ul. Basztowej. Nawierzchnia powstała tam także dzięki materiałom z ubiegłorocznej rozbiórki Alei Żołnierza. Materiały z tego miejsca przydały się też w wielu innych lokalizacjach. Krawężniki i kamienna kostka stały się częścią nowych zatok autobusowych i parkingowych na terenie całego miasta. Z kolei dzięki pozyskanej stamtąd kostce betonowej mieszkańcy zyskali m.in. chodnik w kierunku Zakładu Karnego.
W trakcie inwestycji drogowych stare płyty betonowe są kruszone i ponownie wykorzystywane jako podbudowa nowej nawierzchni. Było tak chociażby w przypadku budowy drogi wewnętrznej na os. Zachód i na ul. Metalowej. Pozostałe kruszywo posłużyło do utwardzenia m.in. ul. Dalekiej, Spokojnej, Broniewskiego, Chełmońskiego, Spółdzielczej, a także do bieżących napraw dróg gruntowych w mieście.

Pamiętamy też o stargardzkich parkach przemysłowych. Działają tam zarówno koncerny znane na całym świecie, jak i mniejsze firmy. To doskonała lokalizacja dla przedsiębiorstw różnych branż. W przypadku terenów inwestycyjnych bardzo ważna jest infrastruktura drogowa. Oprócz wspomnianego już remontu ul. Metalowej, wybudowano też drogę dojazdową do zbiornika retencyjnego w Kluczewie. Przy tej inwestycji wykorzystano pokruszone elementy betonowe z pasa startowego w Kluczewie-Lotnisku.

Nie tylko materiały z rozbiórek dróg nadają się do ponownego użytku. Podczas rewitalizacji Stargardzkich Plant w Parkach Jagiellońskim i Popiela wykorzystano istniejące w tym miejscu oświetlenie. Po wytyczeniu nowych alejek ponownie ustawiono poprzednie słupy oświetleniowe, dodając nowe światła tylko w brakujących lokalizacjach. To konkretne oszczędności. Lampy sodowe pochodzące z innych części miasta zostały przeniesione także na ul. Okulickiego oraz posłużyły do oświetlenia terenu Psiego Pola przy ul. Skandynawskiej.
Źródło: Urząd Miasta Stargard
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Dzień Pionierów 12.05.2024. Fotorelacja