Dzisiaj jest: 26.5.2019, imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

Nietrzeźwy kierujący znacznie przekroczył dozwoloną prędkość

Dodano: 2 miesiące temu

Wczoraj policjanci stargardzkiej drogówki podczas pomiaru prędkości zatrzymali do kontroli

Nietrzeźwy kierujący znacznie przekroczył dozwoloną prędkość

młodego mężczyznę kierującego peugotem, który przekroczył dozwoloną przepisami prędkość poza obszarem zabudowanym o 40 km/h. Podczas kontroli okazało się, że 33 latek jest nietrzeźwy. Przeprowadzone badanie wykazało ponad 2 promile alkoholu w jego organizmie. Mężczyzna stracił już prawo jazdy. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem.
 

Pomimo prowadzonych działań policyjnych, akcji informacyjnych czy przestrzeganiu o tragicznych skutkach jakie powodują nietrzeźwi kierujący, wciąż zdarzają się osoby, które wyłączają myślenie i lekceważą problem.
 

Wczoraj po godz. 17:00 dokonujący pomiaru prędkości na drodze wojewódzkiej 142 Szczecin - Chociwel funkcjonariusze stargardzkiej drogówki zatrzymali do kontroli kierującego peugotem, który na odcinku drogi na której obowiązuje dopuszczalna prędkość 90 km/ h jechał z prędkością 130 km/h. Podczas kontroli drogowej mundurowi od kierowcy wyczuli woń alkoholu. Przeprowadzone badanie wykazało w organizmie 33 latka ponad 2 promile alkoholu. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy.
 

Kodeks karny przewiduje za ten czyn karę do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami od 3 do 15 lat. Przepisy nakładają też na sprawcę znaczne konsekwencje finansowe. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie niższej niż 5 000 zł. Dotyczy to osoby, która po raz pierwszy dopuściła się takiego czynu.
 

W przypadku gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości traci uprawnienia dożywotnio, ponadto, poza dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów, sąd zobowiązany jest również orzec świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości nie niższej niż 10 000 zł i nie wyższej niż 60 000 zł.
 

Pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami. Apelujemy zatem o zachowanie rozsądku i trzeźwego umysłu. Nawet najmniejsza ilość wypitego alkoholu wpływa na nasze reakcje psychofizyczne. W każdej jednostce Policji za pomocą urządzenia alcoblow możemy dokonać darmowego sprawdzenia swojego stanu trzeźwości. Dzięki temu upewnimy się, że trzeźwi wsiądziemy za kierownicę.

Źródło: KPP w Stargardzie
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
26 Wojewódzkie Igrzyska Olimpijskie Osób Niepełnosprawnych - GALERIA Cz.1