Dzisiaj jest: 25.11.2024, imieniny: Elżbiety, Katarzyny, Klemensa

Powiatowa Rada Bezpieczeństwa obradowała w nowym składzie

Dodano: 6 lat temu

Od wręczenia formalnych aktów powołania członków rady, rozpoczęto nową kadencję Powiatowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Powiatowa Rada Bezpieczeństwa obradowała w nowym składzie

Gremium to pełni funkcję doradczą wobec Starosty Stargardzkiego, w zakresie bezpieczeństwa na drogach w mieście i powiecie. Jej pracom przewodniczy wybrana ponownie Irena Agata Łucka, Członek Zarządu Powiatu. W Prezydium Powiatowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zasiadają także: Komendant Powiatowy Policji w Stargardzie, insp. Robert Nowak, Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Ryszard Hadryś oraz Robert Sabadini, reprezentujący fundację „Z Nami bezpieczniej”. Funkcja sekretarza powierzona została Leszkowi Markowi Ciarkowskiemu z Wydziału Zarządzania Bezpieczeństwem Starostwa Powiatowego.
 

W radzie zasiada ogółem 30 osób, desygnowanych przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo  w mieście i powiecie,  przedstawiciele samorządu Stargardu oraz dziesięciu gmin, wchodzących w skład powiatu. W pracach Powiatowej Rady uczestniczyć również będą osoby, zgłoszone przez Stargardzkie Porozumienie Rowerowe, Automobilklub Stargardzki, a także Stargardzkie Towarzystwo Cyklistów i Stowarzyszenie „Ja się nie ścigam”. Obecność osób profesjonalnie zajmujących się kwestią bezpieczeństwa razem z przedstawicielami organizacji i stowarzyszeń, zaangażowanych w działania podnoszące jego poziom ma gwarantować skuteczność w realizacji zadań, podejmowanych przez Powiatową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 

Podczas pierwszego spotkania, przyjęto plan pracy rady w jej nowej kadencji. W dalszej części obrad Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP, kom. Łukasz Famulski podsumował ubiegły rok na drogach Stargardu i gmin powiatu. Ze statystyk wynika, że w minionym roku na drogach powiatu doszło do 1106 kolizji oraz 63 wypadków, w których 63 osoby zostały ranne. Odnotowano także 9 ofiar śmiertelnych. Wśród głównych przyczyn ubiegłorocznych wypadków drogowych prym wiedzie nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, na drugim zaś miejscu znalazło się niedostosowanie prędkości jazdy. W porównaniu z 2017 r. zmalała natomiast liczba  potrąceń pieszych na przejściu. Nadal  niepokoi natomiast  liczba wypadków i kolizji z udziałem pieszych.
 

Z policyjnych  statystyk wynika, że najbardziej „wypadkowym” miesiącem ubiegłego roku okazał się sierpień. Patrząc na  dni tygodnia,  wypadki  z udziałem zabitych i rannych zdarzały się najczęściej w soboty. Na miano niebezpiecznego dnia w mieście i powiecie zasłużył również czwartek. Pod względem liczby ubiegłorocznych wypadków, pierwsze miejsce zajmuje miasto Stargard. Tuż za nim, na niechlubnej drugiej pozycji uplasowała się gmina wiejska Stargard. Wnioski z podsumowania wszystkich zdarzeń na drogach posłużą Powiatowej Radzie do modyfikacji projektów i programów, które mają poprawić poziom bezpieczeństwa na drogach.
 

Członkowie rady podsumowali także działania Policji podczas ferii zimowych. Policjanci skupili się szczególnie na kontroli stanu technicznego autokarów, którymi dzieci podróżowały do miejsc zimowego wypoczynku. Podkreślano, że część przeglądów technicznych, połączonych z kontrolą trzeźwości kierowców, przeprowadzono na wyraźne życzenie rodziców. 

Do najważniejszych zadań, jakie członkowie rady wyznaczyli sobie w najbliższym czasie, zaliczono przygotowanie Powiatowych Eliminacji Turnieju Wiedzy o Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.  Zostały zaplanowane wstępnie na przełom kwietnia i maja. Powiatowa Rada Bezpieczeństwa przeprowadzi również audyt stanu technicznego drogi powiatowej 1704 Z, na odcinku od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 120 w Kobylance, do węzła Stargard  Zachód krajowej „dziesiątki”.

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja