Dzisiaj jest: 8.7.2024, imieniny: Arnolda, Edgara, Elżbiety

Po 21. kolejce EBL: Dwie gwiazdy wygrały mecz na szczycie.

Hitowy pojedynek 21. Kolejki Energa Basket Ligi odbył się w środę.

Arka Gdynia wygrała ze Stelmetem Enea BC Zielona Góra

Mecz na szczycie długo się rozkręcał. Po pierwszej połowie wynik był bardzo niski (32:30 dla gospodarzy). Niewiele zmieniło się w trzeciej odsłonie. Arka zagrała jednak kapitalną czwartą kwartę (33:17), co dało zwycięstwo 78:65. W tabeli o punkt więcej ma Stelmet, który rozegrał o jeden mecz więcej. Najlepszym bilansem (18-3) legitymuje się jednak Arka. To w obecnej koszykówce zdarza się już coraz rzadziej, ale mecz drużynie Przemysława Frasunkiewicza wygrało dwóch graczy. W pierwszej połowie szalał Josh Bostic, który zdobył 21 punktów. W pięć minut czwartej kwarty 17 oczek rzucił natomiast James Florence. Obaj Amerykanie zdobyli łącznie 58 z 78 punktów zespołu (Bostic 35, Florence 23).

Do gigantycznej sensacji doszło w niedzielę we Włocławku. Anwil przegrał z AZS-em Koszalin 77:80. Gospodarze dali w miniony wtorek strzelecki popis pokonując w zaległym meczu Kinga Szczecin 110:97. Wydawało się, że seria pięciu domowych spotkań będzie dość łatwa dla mistrza Polski. Tymczasem potknął się on już na pierwszej przeszkodzie. AZS we Włocławku zagrał w siedmiu, bo na parkiecie nie mogli pojawić się kontuzjowani Jacek Jarecki, Maciej Kucharek i Marko Tejić. Gospodarze zaczęli od prowadzenia 20:7, ale nie poszli za ciosem. Nie pomogło 27 punktów (7/12 za trzy) Chase’a Simona i 15 trójek całej drużyny. Dla gości 23 punkty rzucił Bartosz Bochno. Jako ciekawostkę można jeszcze dodać fakt, że akademicy w całym spotkaniu popełnili tylko sześć przewinień.

Nie potknęły się inne zespoły z czołówki. Polski Cukier Toruń pokonał Legię Warszawa (94:80), a Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski nie miała problemów z GTK Gliwice (89:61). Ciekawiej było za to na dole tabeli. AZS po drugim zwycięstwie z rzędu z bilansem 6-15 dołączył do Hydrotrucka Radom, który przełamał wyjazdową niemoc w Stargardzie.

Spójnię dogoniło natomiast Miasto Szkła Krosno, które w meczu za cztery punkty zwyciężyło z Treflem Sopot 86:79. Goście od początku przeważali, a w zespole gospodarzy warto wspomnieć o 18 punktach i aż 22 zbiórkach Milana Milovanovicia. Trefl ma indywidualności, ale zespołowo jest na dnie tabeli z zaledwie czterema zwycięstwami. W klubie z Sopotu jest nerwowo, bo przed meczem z Miastem Szkła doszło do zmiany trenera. Drużyny nie prowadzi już Fin Jukka Toijala, a utrzymanie w EBL mają zapewnić Marcin Stefański i Krzysztof Roszyk.

Tylko dwie z pięciu drużyn walczących o play-offy wygrały w tej kolejce. W bezpośrednich starciach TBV Start Lublin był lepszy od Polpharmy Starogard Gdański (104:91), a King Szczecin rozbił MKS Dąbrowa Górnicza 99:84. Gospodarze mieli już 27 punktów przewagi, a 25 oczek zdobył dla nich Paweł Kikowski. Ciekawy mecz odbędzie się w Netto Arenie już w czwartek. Wtedy na początek 22. kolejki King podejmie Stelmet Enea BC Zielona Góra.