Dzisiaj jest: 23.11.2024, imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa

Cichy zabójca nadal groźny

Dodano: 6 lat temu

Rozpoczęty całkiem niedawno sezon grzewczy przynosi nowe dramaty.

Cichy zabójca nadal groźny

Nieszczelne przewody instalacji kominowych lub niesprawny piec gazowy,  w konsekwencji mogą okazać się zabójcze. Komenda Główna Straży Pożarnej szacuje, że każdego roku blisko dwa tysiące osób ulega zatruciu czadem. Według smutnych statystyk sezon grzewczy zamyka tragiczny bilans ponad stu śmiertelnych ofiar niesprawnych instalacji grzewczych. Z tego względu Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Stargardzie zaprosiła do udziału w szkoleniach poświęconych zapobieganiu niebezpieczeństwom zatruć tlenkiem węgla. Na zaproszenie odpowiedzieli stargardzcy zarządcy i administratorzy nieruchomości.
 

Podczas szkoleń, obok przypomnienia o podstawowych zasadach utrzymania instalacji wentylacyjnych i kominowych w budynku, zachęcano również do instalacji czujek dymu i czadu w mieszkaniach- szczególnie tam, gdzie lokatorzy korzystają jeszcze pieców opalanych węglem. Jest ich niemało, szczególnie w kamienicach, wzniesionych na długo przed wojną.
 

Spotkania z zarządcami nieruchomości stanowiły część ogólnopolskiej akcji pod hasłem: „Czujka na straży Twego bezpieczeństwa”. Strażacy przekonywali, że potrzeba niewiele, by zabezpieczyć lokatorów całego budynku przed tragicznymi konsekwencjami, jakie niesie ze sobą cichy i bezwonny zabójca. Do podjęcia bardziej wzmożonych działań profilaktycznych, skłaniają  pierwsze przypadki podtrucia tlenkiem węgla w stargardzkich mieszkaniach- oba w trakcie kąpieli. Tym razem pomocy udzielono na czas, zapobiegając tragedii. Zgodnie ze wskazaniami urządzeń pomiarowych, w lokalu gdzie doszło do podtrucia, stężenia tlenku węgla wydobywającego się z niesprawnych przewodów gazowego podgrzewacza, przekraczały bezpieczną dla zdrowia i życia normę.
 

Coraz częściej też  zarządcy nieruchomości na własny koszt instalują czujki czadu i dymu w mieszkaniach.  Stargardzkie TBS zarządzający  także zasobem komunalnych lokali, zainstalował  652 czujki czadu i dymu. W urządzenia pomiarowe wyposażono przede wszystkim mieszkania, których lokatorzy nadal korzystają z pieców. Spółka instaluje także czujki czadu w lokalach wspólnot mieszkaniowych.

W ramach spotkania strażacy przypominali także o konieczności odpowiedniej wentylacji mieszkań i utrzymywania w należytym stanie otworów i kratek wentylacyjnych, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku zagrożenia czadem.
 

Koszt zakupu czujki reagującej na podwyższenie poziomu tlenku węgla to niespełna sto złotych. Strażacy zamierzają przekonywać nadal, że taki mniej więcej koszt może ocalić życie.  

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja