Dzisiaj jest: 26.4.2024, imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

Po 9. kolejce EBL: Ścisk w czołówce. Ofensywna Polpharma

Ostatnie wyniki sprawiły, że cztery czołowe drużyny Energa Basket Ligi legitymują się bilansem 7-2.

Po porażce w hitowym spotkaniu fotel lidera stracił Stelmet Enea BC Zielona Góra, który uległ Polskiemu Cukrowi Toruń 93:89. Gospodarze od drugiej kwarty kontrolowali spotkanie, a ich przewaga oscylowała w okolicach 10 punktów. Goście doznali jednak znacznie poważniejszych strat. W końcówce tego meczu kontuzji kolana doznał Markel Starks. Według ostatnich informacji rozgrywającego czekają przynajmniej dwa tygodnie przerwy. W sobotę natomiast za porozumieniem stron rozwiązano kontrakt z Borisem Savoviciem. To dwaj najlepsi punktujący Stelmetu w pojedynku z Polskim Cukrem.

Na pierwsze miejsce wróciła BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski, która odnosi najwyższe zwycięstwa. W sobotę nie dała szans AZS-owi (100:76). Ekipa z Koszalina pozostaje na końcu stawki. Towarzyszy jej z bilansem 1-9 Trefl. W Sopocie doszło do zmiany trenera, bo nowym szkoleniowcem został Fin Jukka Toijala. Pewien stały fragment w grze tej drużyny jednak pozostał. Prowadziła ona różnicą 12 punktów, ale końcówka należała do GTK Gliwice, który zwyciężył 99:96. Gospodarzom nie pomogła znakomita skuteczność podkoszowych. Paweł Leończyk trafił 9/10, a Milan Milovanović 8/10 prób z gry.

dwa trudne, ale zwycięskie mecze za Arką Gdynia. W zaległym spotkaniu pokonała ona Polpharmę Starogard Gdański 104:100. Trzy dni później była lepsza od TBV Startu Lublin (83:78). W tych meczach klasę pokazał Josh Bostic, który zdobył 27 i 26 punktów. W TBV Starcie udany debiut miał Joe Thomasson. Takiego strzelca drużynie z Lublina brakowało i jeżeli utrzyma on podobną formę to zespół Davida Dedka będzie piął się w górę tabeli. Poprzeczka jest jednak zawieszona wysoko, bo Amerykanin rzucił 21 punktów. Trafił 7/9 rzutów z gry w tym wszystkie trzy próby z dystansu.

Polpharma porażkę z Arką odbiła sobie w Szczecinie. Z bilansem 6-3 traci tylko punkt do czołówki. To najbardziej ofensywny zespół ligi rzucający średnio ponad 94 punkty. Czterokrotnie w tym sezonie przekroczył granicę 100 punktów, a dwa razy uczynił to w ostatnim tygodniu. Z Kingiem zwyciężył 101:91, a 73 punkty rzucił łącznie tercet Justin Bibbins, Tre Bussey i Kacper Młynarski.

Czwarte zwycięstwo z rzędu odniósł osłabiony Anwil Włocławek. Mistrz Polski zagrał w Krośnie bez kilku kontuzjowanych graczy. Zabrakło między innymi Kamila Łączyńskiego i Nikoli Markovicia. Miasto Szkła w tym spotkaniu potwierdziło zwyżkę formy i postawiło trudne warunki. Gospodarze zaczęli od mocnego uderzenia (29:12). Drugą kwartę przegrali jednak 6:28. Ostatecznie ulegli tylko 88:93, ale do ostatnich sekund byli w grze o zwycięstwo.

Z drużyn walczących o utrzymanie cenny sukces odniosła Rosa Radom, która pokonała Legię Warszawa 87:82. Derby Mazowsza dostarczyły wielkich emocji, choć w pierwszej połowie nic na to nie wskazywało. Goście byli nieskuteczni, ale i tak posiadali - wydawałoby się - bezpieczną przewagę. W drugiej części stracili jednak kontrolę nad meczem. Wstrzelił się Cullen Neal, a Obie Trotter pewnie egzekwował rzuty wolne. Miał w końcówce do tego sporo okazji, bo legioniści zostali ukarani trzema przewinieniami technicznymi. Dwa otrzymał trener Tane Spasev, który zgodnie z przepisami musiał udać się do szatni. Udany debiut w Rosie miał Jakub Parzeński - 12 punktów i 10 zbiórek.

Bez emocji za to w drugim niedzielnym spotkaniu. Rozpędzony MKS nie miał problemów ze Spójnią i w ostatnich siedmiu meczach legitymuje się bilansem 6-1. Dąbrowianie zwyciężyli 81:61. Beniaminek spadł na 14. Miejsce w tabeli i jego sytuacja wygląda coraz gorzej. Następna kolejka rozpocznie się od piątkowego meczu Rosy z Miastem Szkła. Zakończy ją niedzielny pojedynek Spójni ze Stelmetem. Najciekawiej zapowiadają się starcia Arki z BM Slam Stalą i MKS-u z Anwilem.