Dzisiaj jest: 24.5.2019, imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny

Zmierz swój Internet z UKE

Dodano: 6 miesięcy temu Autor:

Od 1 grudnia Urząd Komunikacji Elektronicznej udostępnił użytkownikom Internetu nowe narzędzie do jego pomiaru - PRO Speed Test.

Zmierz swój Internet z UKE
Jego wyniki mają miedzy innymi ułatwić procesy reklamacyjne z operatorami.

Po prawie czterech latach pracy Urząd Komunikacji Elektronicznej udostępnił nowe narzędzie służące do pomiaru prędkości Internetu. Twórcą mechanizmu jest firma V-Speed, a pomiaru można dokonać na stronie pro.speedtest.pl lub za pośrednictwem dedykowanych aplikacji na: komputery stacjonarne, mobilnej i WEB. Każdy z dokonanych pomiarów uzyskuje certyfikację UKE, dzięki czemu może później stanowić załącznik do reklamacji u operatora.

Mechanizm monitorowania poza pomiarem prędkości pobierania i wysyłki danych mierzy również utratę oraz opóźnienie pakietów, zmienność opóźnienia i środowiska użytkownika. Pomiar dokonywany jest przez 2 doby, między którymi nie może być dłuższa przerwa niż 6 dni. Po dokonaniu pomiaru na stronie lub w aplikacji użytkownik może wygenerować raport UKE. Oprócz tego istnieje opcja wykonania pomiaru tylko do wiadomości użytkownika i nie wymaga to pobierania raportu.

Tym, co wyróżnia aplikację PRO Speed Test są warunki w jakich dokonywane są pomiary. W narzędziu tym, brane są bowiem pod uwagę takie czynniki jak m.in.: liczba urządzeń w sieci użytkownika, obciążenie procesora, rodzaj karty sieciowej oraz natężenie generowanego ruchu w tle. Dzięki temu odczyt jest dokładniejszy.
W razie wątpliwości lub problemów przy korzystaniu z narzędzia UKE oferuje pomoc w postaci instrukcji dostępnej na stronie instytucji cik.uke.gov.pl. Dodatkowo można zgłosić się osobiście do jednej z 16 delegatur UKE na terenie kraju, bądź też skonsultować się telefonicznie z infolinią.

Z podobnego rozwiązania korzystają już użytkownicy Internetu w Niemczech, Rumunii, Włoszech i Chorwacji.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Art Festiwal 2019 – GALERIA. Cz.1