Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

O seniorach z cukrzycą- w gronie praktyków

Dodano: 6 lat temu

Razem z wiekiem rośnie ryzyko zachorowania na cukrzycę.

O seniorach z cukrzycą- w gronie praktyków

Jej leczenie i diagnostyka wśród seniorów jest zatem wyzwaniem- nie tylko dla klinik i szpitali specjalizujących się w diabetologii. Kwestia odpowiedniej diagnostyki dotyczy również lekarzy i pielęgniarek, zatrudnionych w  placówkach podstawowej opieki zdrowotnej. Tej problematyce poświęcono piątą edycję Zachodniopomorskiej Konferencji Diabetologicznej pod hasłem: „Senior z Cukrzycą”. Jej uczestnicy spotkali się w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Stargardzie. Przedsięwzięcie swoim patronatem objęła Starosta  Stargardzki, Iwona Wiśniewska.
 

W starzejącym się społeczeństwie szybka diagnostyka występowania cukrzycy coraz bardziej nabiera na znaczeniu. Dotyczy przede wszystkim personelu medycznego pierwszego kontaktu, bowiem właśnie do przychodni oraz lekarza podstawowej opieki zdrowotnej seniorzy kierują swoje kroki.  Liczba chorujących na cukrzycę w wieku 60- 79 lat zwiększa się w dużym tempie. Odpowiadają za to m.in. styl życia i pogarszające się warunki środowiska, poddanego presji cywilizacji. Badania i statystyki wskazują, że ok. 23- 30 proc. sześćdziesięciopięciolatków zapada na cukrzycę w naszym kraju. Sytuacja wygląda więc poważnie- o czym przypomniano w gronie lekarzy i specjalistów podczas konferencji w Starostwie.
 

O wyzwaniach związanych z cywilizacyjną chorobą XXI w. mówiła w trakcie konferencji Iwona Trzepiałowska, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego.  Znaczenie dostosowania własnego trybu życia, diety i wysiłku fizycznego  u osoby z rozpoznaniem cukrzycy podkreślała natomiast   Elżbieta Drobik, Prezes Stowarzyszenia „Edukacja- Zdrowie- Aktywność”. Wiele miejsca poświęcono też specjalistycznym wykładom związanym z procesem leczenia. Praktycznym przewodnikiem w tym zakresie okazała się  dr n. med. Małgorzata Wolna, która wygłosiła wykład pod hasłem: „Insulinoterapia u osób starszych z cukrzycą”.
 

Kolejny wykład konferencji w Starostwie dotyczył roli pielęgniarki w procesie leczenia cukrzycy typu II.  Nowe możliwości leczenia, połączonego z samokontrolą u pacjenta przybliżyły: mgr Katarzyna Mandes, specjalistka pielęgniarstwa diabetologicznego i Magdalena Szczepańska, przedstawicielka firmy LifeSkan. Wiele cennych zaleceń przyniósł też kolejny wykład, który dotyczył praktycznych wskazówek i zaleceń żywieniowych dla seniorów z cukrzycą typu II, wygłoszony przez mgr Adriannę Jankowską, specjalistkę ds. żywienia. Natomiast o tym, jak zapewnić psychologiczną opiekę zmagającym się z chorobą seniorom oraz ich bliskim, przypomniała mgr Anna Maria Bielawska w swoim wykładzie pod hasłem: „Motywujący dialog”. Duże zainteresowanie wzbudził również wykład Doroty Cylki, lekarza specjalisty chorób wewnętrznych i diabetologii, dotyczący leczenia cukrzycy typu 2 bez insuliny, z wykorzystaniem środków farmakologicznych nowej generacji.
 

 Wszystkim osobom, biorącym udział w konferencji certyfikaty uczestnictwa wręczyła Starostwa Stargardzki Iwona Wiśniewska, razem z Panią Konsultant i Prezes Stowarzyszenia „Edukacja- Zdrowie- Aktywność”. Dziękując za aktywny udział w spotkaniu Starosta podkreśliła znaczenie konsekwentnego dążenia do poprawy, lub utrzymania dotychczasowej jakości życia u seniorów, zmagających się z cukrzycą. To nadrzędny cel, jaki stawiają sobie organizacje i stowarzyszenia w powiecie stargardzkim, zaangażowane w walkę z cywilizacyjną chorobą naszego wieku.

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja