- Stargardzkie Centrum Kultury,
- Książnicę Stargardzką,
- Muzeum Archeologiczno-Historyczne,
- Młodzieżowy Dom Kultury,
- Starostwo Powiatowe,
- Urząd Miasta Stargard.
Szeroko o wszystkich wydarzeniach projektu „#Stargard dla Niepodległej” już pisaliśmy na portalu e-stargard.pl.
Główne obchody rocznicowe w mieście rozpoczął czwartkowy Marsz dla Niepodległej „Droga Polski do Niepodległości – Od Kościuszki do Piłsudskiego” zorganizowany przez Młodzieżowy Zespół Doradczy Prezydenta Miasta Stargard, a zainicjowany przez Radę Dzieci i Młodzieży MEN. W marszu wzięło udział kilkuset uczniów stargardzkich szkół. W biało-czerwonych barwach uczniowie przemaszerowali z Placu Kościuszki przez ulice 11 Listopada, S. Wyszyńskiego, S. Czarnieckiego do Skweru Jana Pawła II, gdzie wspólnie z towarzyszącymi im nauczycielami i Panią Prezydent Ewą Sową odśpiewali 4 zwrotki hymnu państwowego, tym samym wpisując się w ogólnopolską akcję „Rekord dla Niepodległej”.
W sobotę o godz. 10 spod Teatru Letniego w Parku Chrobrego wystartował Bieg #Stargard dla Niepodległej. Stargardzcy biegacze uczcili w ten sposób 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę oraz jak zwykle popularyzowali ideę biegania i marszu nordic walking jako formy aktywności.
W sobotnie popołudnie Kolegiata Najświętszej Marii Panny Królowej Świata wypełniła się po brzegi artystami i widzami, których przywiodło tam niezapomniane wydarzenie, koncert Zespołu Muzyki Sakralnej LUMEN pod kierunkiem Zbigniewa Małkowicza z towarzyszeniem stargardzkich chórzystów i kwartetu smyczkowego. Koncert był wydarzeniem słowno - muzycznym, w którym zaprezentowane pieśni patriotyczne i religijne przeplatały się ze słowami zaczerpniętymi z encyklik i przemówień Jana Pawła II odnoszącymi się do historii Polski, wolności, niepodległości i bohaterstwa.
Obchody 11 listopada rozpoczął 100-kilometrowy objazd dla Niepodległej wyruszyła grupy rowerzystów. Członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Stargard na Rowery zrobili uroczystą rundę honorową wokół ronda, a następnie wyjechali z miasta aby okrążyć je podwójną pętlą. Bardzo miłym dla rowerzystów akcentem były pozdrowienia jadących na swój pokaz żołnierzy, kierowców i pieszych, na które biało-czerwony peleton odpowiadał uśmiechami, dzwonkami i wymachami rąk.
O 10.30 na Rynku Staromiejskim odbył się pokaz sprzętu i musztry wojskowego Brygady Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód. Odśpiewano wspólnie hymn państwowy.
Następnie w Kolegiacie NMP Królowej Świata rozpoczęła się msza święta w intencji Ojczyzny. Przy ołtarzu stanęły poczty sztandarowe różnych organizacji. W mszy wzięli udział: zaproszony na tę uroczystość Mieczysław Jurek, przewodniczący NSZZ Solidarność regionu Pomorza Zachodniego, żołnierze, harcerze oraz licznie zgromadzeni wierni. Obok księży kościoła rzymsko - katolickiego, mszę celebrował także proboszcz stargardzkiej parafii prawosławnej Jarosław Biryłko.
O godz. 12.15 odbyła się pierwsza uroczystość pod nowym pomnikiem "Stargardzianie Ojczyźnie - w setną rocznicę odzyskania niepodległości", który w ubiegłym tygodniu stanął przy skrzyżowaniu ulic Marii Skłodowskiej-Curie i Kazimierza Wielkiego. Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pod tym właśnie pomnikiem złożyli wiązanki przedstawiciele władz miasta, powiatu stargardzkiego, służb mundurowych oraz innych stargardzkich instytucji, organizacji i stowarzyszeń.
Odbył się również zorganizowany przez Stowarzyszenie Polski Klub Patriotyczny w Stargardzie Marsz Niepodległości Polski. Uczestnicy Marszu spotkali się na Rynku Staromiejskim, przeszli ulicami Mieszka I, Prezydentów RP Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego, przez plac Świętego Ducha i ulicę S. Czarnieckiego, składając kwiaty przy Tablicy Smoleńskiej i Pomniku Sybiraków. Marsz zakończył się złożeniem wiązanki pod Pomnikiem Jana Pawła II.
W tym samym czasie na Rynku Staromiejskim rozpoczął się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu Holeviaters.
A od godz. 15 do późnych godzin wieczornych mieszkańcy naszego miasta uczestniczyli w Finale projektu „#Stargard dla Niepodległej” w ramach programu "Moja Niepodległa". Podczas finału projektu wystąpili wszyscy artyści, którzy brali udział w wydarzeniach artystycznych projektu od początku jego funkcjonowania. Podczas koncertu prowadzonego z finezją i swadą przez Celinę Gładysz artyści wraz z publicznością śpiewali pieśni patriotyczne, a pomagał w tym telebim i wydany specjalnie na tę uroczystość śpiewnik. Podczas Finału „#Stargard dla Niepodległej” odbyły się również finałowe warsztaty rękodzieła "Wymaluję Cię Polsko!", Stargardzianki dumnie kroczyły po parku z niepowtarzalnymi, ręcznie robionymi torbami.
Obchody Święta Niepodległości zakończyła projekcja filmu „Bitwa Warszawska” wybranego przez mieszkańców miasta uczestniczących w wydarzeniach #Stargard dla Niepodległej, jako film najbardziej pasujący do klimatu obchodów Święta Niepodległości i rozmowy o historii w Kinie Stargardzkiego Centrum Kultury.
Wydarzenia minionego weekendu pozostaną w naszej pamięci na długo, jednak to nie wszystko czym w Stargardzie upamiętnimy 100-letnią Niepodległość. Już w najbliższą niedzielę 18 listopada, zapraszamy na koncert Camerata Stargard „Muzyka Polska” o 17:00 w SCK. W kasie kina można odbierać bezpłatne wejściówki na wydarzenie.
Do końca roku będą jeszcze odbywały się wydarzenia dla Stargardzian w różnym wieku w Muzeum i Książnicy, na które Redakcja e-stargard.pl zaprasza mieszkańców i obiecuje bieżące relacje na naszym portalu.
Zapraszamy do e-galerii - tutaj