Dzisiaj jest: 26.3.2019, imieniny: Dory, Olgi, Teodora

Poszukiwali śladów polskości w Wiecznym Mieście

Dodano: 5 miesięcy temu

Polskimi śladami we Włoszech wybrali się uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Nr II w Stargardzie, razem z dyrektorem Andrzejem Kałużą.

Poszukiwali śladów polskości w Wiecznym Mieście
To wyjątkowa forma uczczenia 100- lecia Niepodległości. Wyprawę zorganizowano staraniem kolegiackiej parafii pod wezwaniem NMP Królowej Świata. Rola przewodników przypadła proboszczowi ks. Januszowi Posadzemu i ks. Marcinowi Miczkule- na co dzień opiekunowi młodzieży w stargardzkiej parafii. Ślady polskości na ziemi włoskiej odkrywa również Zastępca Prezydenta Stargardu, Ewa Sowa.

Każdy dzień tej podróży- dla jej uczestników jedynej w swoim rodzaju- od pierwszej chwili wypełniają wrażenia i emocje. Ich kulminacja nastąpiła jednak na Placu Świętego Piotra w Rzymie, gdzie nasi podróżni mogli uczestniczyć bezpośrednio w spotkaniu z papieżem Franciszkiem.

Wyprawę rozpoczęto od miasta Reggio nell’ Emilia. To miejsce dla nas szczególne, bowiem Józef Wybicki właśnie tu skomponował swój Mazurek Dąbrowskiego. Pieśń uznana w 1926 r. za polski hymn narodowy, została po raz pierwszy wykonana publicznie właśnie w Reggio nell’ Emilia- o czym świadczy tablica pamiątkowa. Mocnym akcentem rozpoczęli zatem wędrówkę po ziemi włoskiej nasi podróżni, kierując się dalej ku Wiecznemu Miastu.

W Rzymie wzięli udział w Audiencji Generalnej z papieżem Franciszkiem. Towarzyszyło jej wzruszenie, oraz poczucie wyjątkowości tej chwili. Idąc śladami polskości- tym razem pośród watykańskich murów, odwiedzili też grobowiec papieża Piusa XI. Achille Ratti, na długo przed swoim wyborem pełnił funkcję nuncjusza w obleganej przez bolszewików Warszawie. Jako jeden z nielicznych wówczas dyplomatów pozostał w stolicy, broniącej się przed bolszewicką nawałą… W trakcie pełnego wrażeń pobytu w Watykanie, był również czas na zadumę i modlitwę w krypcie Św. Jana Pawła II. Wielu nowych doświadczeń dostarczyły też odwiedziny miejsca pochówku Marii Klementyny Sobieskiej- jednej z czterech kobiet, spoczywających w Bazylice Św. Piotra.

Nasi podróżni długo nie chcieli wychodzić także z Muzeów Watykańskich, podziwiając m.in. w Sali Sobieskiego obraz Jana Matejki „Bitwa pod Wiedniem”. Kolejnej porcji wrażeń dostarczyły natomiast klimatyczne wędrówki ulicami Rzymu, pełne emocji- choćby w Caffe Greco, gdzie z przyjaciółmi przy stoliku spotykał się Henryk Sienkiewicz. Przy aromatycznej kawie rozmawiali tu również: Cyprian Kamil Norwid, Józef Ignacy Kraszewski czy Teofil Lenartowicz. Sama zaś kawiarnia, zlokalizowana niemal w centrum Wiecznego Miasta, stała się miejscem, gdzie Koło Polskie utworzyło swoją czytelnię i bibliotekę.

Kolejny dzień pobytu dostarczył naszym wędrowcom nowych doświadczeń. Krótka wizyta na cmentarzu wojennym pod Monte Cassino, obudziła refleksje nad ceną wolności oraz niepodległości w naszej najnowszej historii. Neapol zaś dał się poznać jako miasto, gdzie Henryk Sienkiewicz pracował nad swoim „Quo Vadis”.
Niezwykle bogaty program wędrówki przewidywał również wizytę w San Giovanni Rotondo, Sankturarium Ojca Pio oraz pobyt w Bazylice Laterańskiej w Loretto, szczególnej dla nas ze względu na Kaplicę Polską, z malowidłami upamiętniającymi Bitwę Warszawską 1920 r. Polskie ślady zawiodły też naszą grupę do Bolonii, gdzie była okazja zadumy przy grobach żołnierzy polskich. Przypomniano również o studiach Mikołaja Kopernika na Uniwersytecie Bolońskim i Adamie Mickiewiczu, który otworzył tu Akademię Literatury. Nasi wędrowcy zawitali także do Padwy, gdzie ozdobą dwóch głównych placów miasta są pomniki królów polskich.

To niezwykła i zapadająca mocno w pamięci serca forma uczczenia 100- lecia Niepodległej. Uczestnicy wyprawy, już po powrocie zyskają zupełnie nową możliwość spojrzenia na wyjątkowy jubileusz Odrodzonej Rzeczpospolitej, której droga do wolności wiodła również przez miasta ziemi włoskiej. Pamięć pełna nowych wrażeń wyniesionych znad Tybru, pozwoli także z innej perspektywy spojrzeć na wspólne obchody Urodzin Niepodległej. Już w domu- w Stargardzie nad Iną.

 
Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
ORKIESTRA CAMERATA STARGARD. Koncert 24.03.2019. GALERIA