„Przyjazne podwórko” to akcja, która ma zachęcić mieszkańców zdegradowanych terenów miasta do włączenia się w program rewitalizacji ich najbliższego otoczenia.
Pierwszym podwórkiem, które z pomocą mieszkańców zostanie poddane gruntownej przemianie, będzie teren przy Wojska Polskiego 78a. Mieszkańcy zaangażowali się w spotkanie, w którym wzięli również udział przedstawiciele: Urzędu Miejskiego, Stargardzkiej Agencji Rozwoju Lokalnego, Zarządu Usług Komunalnych, Stargardzkiego TBS i Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Mieszkańcy mówili o swoich marzeniach, o tym co chcieliby widzieć ze swoich okien, a także o tym, czego nie chcieliby już oglądać.
- Te wizje są niezwykle przydatne dla Komitetu Rewitalizacji. Pokazują nam oczekiwania mieszkańców zdegradowanych terenów, cele, do których powinniśmy dążyć – mówi Michał Winnicki z Biura Strategii Miasta. Ważną zasadą tego programu rewitalizacyjnego jest to, że Miasto zakupuje niezbędne urządzenia, infrastrukturę i surowce, natomiast mieszkańcy angażują się w wiele prac porządkowych, montażowych i związanych z zagospodarowaniem terenu.
Przemysław Antczak z MAH i Paweł Klimek - zastępca przewodniczącej Komitetu Rewitalizacji, przeprowadzili warsztaty „zaPLANujMY zmiany” podczas których nie tylko dorośli, ale też i dzieci zgłaszały swoje propozycje. Wśród potrzeb wymienionych przez dorosłych znalazły się: budowa placu zabaw dla najmłodszych, miejsce rekreacji dla starszych (ławka, zieleń), a także więcej drzew, kwiatów i krzewów. Dzieci miały o wiele więcej marzeń - róże, pomalowany blok z ładnymi, niezniszczonymi oknami, drzewa, trawa, boisko do piłki nożnej, stół do ping-ponga, ławki, siłownia, bieżnia, mural.
– Dzieci powiedziały nam wszystkim o jeszcze jednej ważnej sprawie, że chciałyby, aby tam gdzie mieszkają było radośniej i aby słońce było w samych mieszkańcach. Zaplanowana rewitalizacja musi obejmować aspekt infrastrukturalny, ale też ludzki - obszary mentalności, zachowania i życia mieszkańców – zauważa Michał Winnicki.
Już w przyszłym roku podwórko przy Wojska Polskiego 78a będzie wyglądać inaczej. Wśród postulatów mieszkańców przyjętych do realizacji znalazły się: pergole, ławki, mniejsze urządzenia zabawowe, a także oświetlenie i kosze na śmieci. Pierwszym namacalnym i symbolicznym elementem rozpoczętej rewitalizacji było zasadzenie drzewa, klonu, któremu nadano imię IREK.
Foto: UM Stargard
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- IREK na przyjaznym podwórku