Dzisiaj jest: 20.4.2024, imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

Opowieści o wielkiej wojnie

Dodano: 6 lat temu

W Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie odbywają się imprezy związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Kolejne wydarzenia już dziś.

Opowieści o wielkiej wojnie
We wtorek, 23 października, odbył się wernisaż wystawy czasowej pt. „Na granicach niepodległej Polski. Formacje graniczne w II RP". Wystawa poświęcona jest polskim formacjom granicznym funkcjonującym w okresie dwudziestolecia międzywojennego oraz zjawisku przemytnictwa. Prezentowane są na niej m.in. mundury, pamiątki filokartystyczne (pocztówki), a jednym z eksponatów jest kamień graniczny. 

Wystawie towarzyszyć będą bezpłatne wykłady o tematyce niepodległości i II RP. Pierwszy z nich odbędzie się już w piątek 26 października o 17:00. Jolanta Aniszewska, jak zwykle barwnie i fachowo opowie o trudnych, tragicznych i smutnych czasach wojny. Wykład zatytułowany został „Wielka Wojna w Stargardzie - zapomniany obóz jeniecki”.
Kolejny wykład wygłosi w piątek 9 listopada kurator wystawy - Piotr Tarnawski. „Ochraniali, zabezpieczali, czuwali... Formacje graniczne II RP" to opowieść o tych, którzy strzegli polskich granic w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Zarówno ten jak i kolejny wykład odbędzie się o 17.00. Ostatnie spotkanie z dwudziestowieczną historią Polski zaplanowane zostało na 23 listopada. Dr Monika Ogiewa-Sejnota opowie o słynnym bohaterze Tadeusza Dołęgi – Mostowicza – „Kariera Nikodema Dyzmy - fikcja a rzeczywistość”.
Wszystkie spotkania odbędą się w budynku MAH przy Rynku Staromiejskim 3.

Kolejny wernisaż odbędzie się we wtorek 6 listopada. Tym razem wystawa nosi tytuł "W niewoli...obóz jeniecki w Stargardzie 1914  - 1918 (1921)." W niewoli byli tutaj Francuzi, Polacy, Rosjanie, Ukraińcy, Serbowie, Rumuni, Włosi, Anglicy, Amerykanie, Belgowie, Portugalczycy… W sumie kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy, oficerów i cywili. Historia tego obozu jest mało znana nie tylko mieszkańcom, ale i historykom. Na wystawie zaprezentowane zostaną kopie około 20 fotografii pochodzących m.in. ze zbiorów Biblioteki Kongresu USA. Niemal wszystkie materiały będą pokazywane po raz pierwszy.

Natomiast już 9 listopada kolejna gra miejska, na którą muzealnicy zapraszają szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. „Barwy wolności” czerpią z zeszłorocznej gry i tegorocznej nie-gry „Wolność po mojemu”. Będzie to doskonała i jedyna w swoim rodzaju okazja stworzenia prac przez uczniów stargardzkich szkół, ich własnej wersji „wolności”. Szczegóły gry znajdują się na stronie MAH.
Źródło: Urząd Miasta Stargard
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Stargard i blue. Fotorelacja