Przed dwoma laty do gabinetu ówczesnego prezesa przyszedł jeden z pracowników MPGK Łukasz Misztela i zaproponował wybudowanie farm fotowoltaicznych. Dzięki temu przedsiębiorstwo miało zaoszczędzić pieniądze, a co za tym idzie przyhamować ewentualny wzrost cen za niektóre świadczone usługi. Innowacyjny pomysł z pomocą i zaangażowaniem wielu innych pracowników został zrealizowany przez spółkę.
Wybudowane zostały dwie instalacje fotowoltaiczne – na terenie Stacji Ujęcia Wody przy ul. Warszawskiej oraz Oczyszczalni Ścieków przy ul. Drzymały. W sumie powstała elektrownia fotowoltaiczna o mocy 1,89 MW. Wyprodukowana przez nią energia jest już wykorzystywana na potrzeby oczyszczalni ścieków oraz stacji uzdatniania wody. Roczna produkcja energii pochodzącej z odnawialnych źródeł wyniesie prawie 1800 MWhe. Efekt ekologiczny inwestycji to ograniczenie o prawie 1500 ton rocznie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Koszt inwestycji wyniósł nieco ponad 12 milionów złotych.
- Farma fotowoltaiczna złożona z kilku tysięcy paneli robi wrażenie. Ta inwestycja zrealizowana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej to wiele korzyści, również dla mieszkańców. Na pewno pozytywnie wpłynie na środowisko naturalne. Funkcjonowanie tej farmy przyniesie też wymierne korzyści finansowe. Oszczędności osiągnięte dzięki niej, w dłuższej perspektywie, ograniczą konieczność podnoszenia opłat za doprowadzenie wody i odprowadzenie ścieków z domów stargardzian – mówi z zadowoleniem prezydent Rafał Zając.
Zadanie było współfinansowane ze środków przyznanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego a kwota dofinansowania wyniosła 8.337.329,16 zł.
- Cieszę się, że dzięki takim inwestycjom Stargard umacnia swoją pozycję w czołówce polskich miast korzystających z odnawialnych źródeł energii. Każda taka instalacja w regionie ma znaczenie dla ekologii. Stargard – nie tylko w regionie, ale również w kraju – jeśli chodzi o odnawialną energię jest mocno wyróżniającym się miastem – dodaje prezydent Zając.
To, co wyróżnia Stargard to złoża geotermalne. Posiadamy bardzo efektywną sieć dzięki współpracy ze stargardzka geotermią – prowadzoną przez prywatną spółkę. Dziś uzyskujemy energii ze źródeł geotermalnych w wielkości 1/3 całkowitego zapotrzebowania miasta. Geotermia szykuje się do dużej inwestycji, która może zwiększyć wyniki do ponad 60%.