Dzisiaj jest: 26.5.2019, imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

Miastem zawładną seniorzy

Dodano: 8 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

Stargardzcy seniorzy otrzymali symboliczny klucz do bram miasta.

Miastem zawładną seniorzy
Przez cały tydzień będzie odbywało się wiele wydarzeń w ramach Dni Seniora. Jak jeszcze miasto wspiera osoby w jesieni życia?

Rafał Zając, Prezydent Miasta mówił podczas inauguracji trzecich Stargardzkich Dni Seniora, że Stargard jest wyjątkowym miastem, również jeśli chodzi o politykę senioralną. - Wyjątkowi jesteśmy Państwa siłą, ponieważ Zespół Doradczy Prezydenta Miasta ds. Seniorów działa wciąż aktywnie- mówił Prezydent. Skutkiem tej pracy pod przewodnictwem Ewy Sowy jest wpisanie Stargardu do Sieci Miast Przyjaznych Starzeniu Światowej Organizacji Zdrowia. Żeby być wpisanym do tej sieci trzeba było pokazać, że wiele aspektów polityki senioralnej już realizujemy. Mamy ambitny plan na politykę senioralną miasta na najbliższe trzy lata, to nasze zobowiązanie- dodał Rafał Zając.

Prezydent Stargardu zaznaczył, że podczas Stargardzkich Dni Seniora warto zwrócić uwagę na jesień życia, na to jak ważna jest to grupa społeczna w mieście. Grupa, która ma swoje potrzeby, ale i swoje pomysły na samorealizację, potrzebuje mieć swoją przestrzeń do aktywności. - Podczas Dni Seniora będziemy się nie tylko bawić, ale również eksponować potrzeby tej grupy społecznej- mówił Rafał Zając.

16 tysięcy seniorów w Stargardzie

Politykę senioralną w Stargardzie nadzoruje Zastępca Prezydenta Miasta, Ewa Sowa. - Senior w naszym mieście jest bardzo ważny nie tylko z racji szacunku dla wieku i dla człowieka, ale również z tej przyczyny, że osób w wieku 60+ jest w Stargardzie ponad 16 tysięcy- mówiła Ewa Sowa, która opowiedziała o celach i planach wobec seniorów zamieszkujących Stargard. - Główne cele naszej polityki senioralnej to rozwijanie usług społecznych na rzecz osób starszych, rozwijanie oferty edukacyjnej skierowanej do osób starszych, wspieranie aktywności społecznej promującej integrację wewnętrzną i międzypokoleniową oraz działania na rzecz partycypacji społecznej osób starszych. Partycypację rozumiemy przez aktywne branie udziału w wydarzeniach przeznaczonych dla seniorów oraz uczestniczenie w podejmowaniu decyzji- wyliczała Wiceprezydent.

Rozwijanie usług społecznych w ramach polityki senioralnej dotyczy grupy seniorów najmniej zorganizowanych, potrzebującej większej pomocy w codziennym życiu. Z usług tych skorzystało w zeszłym roku 211 osób i były świadczone na kwotę 1 760 000 zł. Ze specjalistycznych usług opiekuńczych skorzystały cztery osoby i ich koszt wyniósł prawie 55 000 zł. Miasto zapewniło również miejsce w domach pomocy społecznej. W DPS-ach w 2017 roku łącznie było 146 stargardzian, a ich pobyt kosztował 3,5 mln zł. W Stargardzie działa również dzienny dom pobytu Senior+. Placówka posiada 20 miejsc, a skorzystało z niej 18 seniorów. Prowadzi ją Polski Czerwony Krzyż, a koszt jej funkcjonowania w zeszłym roku wyniósł 170 tys. zł, z czego z budżetu miasta przeznaczonych zostało 117 tys. zł, reszta z rządowego programu Senior +.

Miasto ma plan na politykę senioralną

W Stargardzie funkcjonują również 24 mieszkania wspomagane: 18 jednopokojowych i 6 dwupokojowych przeznaczonych dla osób, które ukończyły 55 lat. Mieszkania znajdują się na osiedlu Lotnisko i mieszkańcy mogą korzystać z obniżki czynszu i dodatku mieszkaniowego. Miasto prowadzi również program osłonowy w zakresie szczepień ochronnych oraz stwarza możliwość zorganizowanych przewozów MPK w systemie Bus-Taxi. Urząd Miasta wprowadził Stargardzką Kartę Seniora i do końca sierpnia wydano ich prawie 3 tysiące. Do programu włączyło się 21 podmiotów publicznych i prywatnych oferując zniżki i ulgi. Możliwe korzystanie z Zachodniopomorskiej Karty Seniora, których wydano prawie 2 tys.

Ewa Sowa przypomniała, że aktywizacja działań na rzecz seniora rozpoczęła się z przytupem w marcu 2016 roku, kiedy został powołany Zespół Doradczy Prezydenta Miasta ds. Seniorów. - Jest to zespół bardzo aktywnych ludzi, którzy wykazują się szeregiem inicjatyw i narzucają nam kierunek polityki senioralnej w naszym mieście- mówi Zastępca Prezydenta W Stargardzie funkcjonuje już inicjatywa krzesełek dla seniora, a niedługo będzie można skorzystać ze złotej rączki, która zaoferuje pomoc seniorom w wykonywaniu prostych czynności. Ewa Sowa powiedziała, że Miasto pracuje nad powstaniem kolejnego klubu seniora, tym razem na Starówce. - Myślimy, aby zaczął funkcjonować wolontariat osób starszych na rzecz osób starszych, tych bardziej potrzebujących. Będziemy tworzyć grupy chętne do działania i dysponujące czasem oraz osoby, który pomocy potrzebują. Chcemy stworzyć mieszkania wspomagane dla osób zależnych, które nie są już w stanie funkcjonować i potrzebują wsparcia pielęgniarskiego i rehabilitacji. Chcielibyśmy także, by osoby długotrwale opiekujące się osobą zależną mogły mieć chwilę wytchnienia, np. poprzez wyjazd do sanatorium lub inny wyjazd pomagający złapać oddech- przedstawiła plany Miasta Ewa Sowa.

Prezydent Rafał Zając oraz Zastępca Ewa Sowa złożyli stargardzkim seniorom życzenia, by Dni Seniora przebiegły bardzo aktywnie i osoby biorące w nich udział dobrze spędziły czas. 

O Dniach Seniora pisaliśmy już: tutaj. W materiale znajdziecie Państwo również linki do kalendarza wydarzeń 2018 oraz materiałów z roku 2017. 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
26 Wojewódzkie Igrzyska Olimpijskie Osób Niepełnosprawnych - GALERIA Cz.1