W ramach współpracy Powiat ma w ciągu trzech najbliższych lat zrealizować trzy duże inwestycje. Zgodę na takie działanie muszą jeszcze wyrazić radni miejscy i powiatowi.
Według obu stron porozumienia, dokument stwarza warunki do uporządkowania stanu prawnego dróg w mieście. - Tym porozumieniem chcemy doprowadzić do zakończenia porządkowania stanu władania drogami na terenie miasta Stargard. Ten proces rozpoczęty był przed laty i prowadzony sukcesywnie- mówi Rafał Zając, Prezydent Stargardu. W zeszłym roku Powiat przekazał Miastu 28 ulic, na części z nich przeprowadzono już remonty, m.in. ul. Wieniawskiego i Ceglanej. Po uporządkowaniu kwestii właścicielskich, od 2023 r. Powiat dysponować będzie tylko trzema tranzytowymi odcinkami biegnącymi przez miasto, tj. 1704Z od ul. Szczecińskiej przez Pierwszej Brygady, Konopnickiej, Żeromskiego, Okrzei, Kochanowskiego, Nadbrzeżną i Światopełka w kierunku Gdyńskiej, 1717Z biegnącą ul. Główną w kierunku Dolic oraz 1709Z biegnącą ul. Piłsudskiego, Konopnickiej i Podleśną w kierunku Goleniowa. Reszta dróg należeć już będzie do kategorii miejskich i osiedlowych.
Powiat zapowiedział trzyletni plan remontów
Przekazaniu dróg Miastu wiąże się z konkretnymi zobowiązaniami ze strony Powiatu. - W ramach tej współpracy mamy przewidziany obszar inwestycyjny, w którym powiat doprowadzi do mocnego zainwestowania w te szlaki, które pozostaną powiatowymi- mówi Rafał Zając. - Z jednej strony miasto ma przejąć ten układ, który nie powinien być powiatowy i tym będziemy się zajmować w ramach naszych bieżących planów remontowo-inwestycyjnych, a z drugiej Powiat jednocześnie będzie angażował się w szlak powiatowy w okresie przejmowania w sposób bardzo intensywny, co pozwoli nam poprawić stan dróg- dodaje Prezydent.
O inwestycjach czekających mieszkańców w ciągu trzech najbliższych lat opowiedział Waldemar Gil, Wicestarosta Stargardzki. W 2019 roku Powiat kompleksowo zmodernizuje jezdnię i chodniki w ciągu ul. Pierwszej Brygady. Do końca 2020 roku przebudowana zostanie ul. Szczecińska na odcinku od ul. Wileńskiej do Placu Zgody. Powstanie tam rondo, które usprawni ruch i podniesie bezpieczeństwo. Natomiast do końca 2021 roku przebudowana zostanie ul. Kochanowskiego wraz ze skrzyżowaniem z ul. Okrzei. Nad Iną powstanie nowy most, a przebudowy doczeka się ul. Światopełka.
Kto za to zapłaci?
Rafał Zając, Prezydent Stargardu zaznacza, że nie jest wcale typowe to, że samorządy zlokalizowane w jednym ośrodku miejskim potrafią ze sobą sprawnie współpracować, z pożytkiem dla mieszkańców i nie patrzeć na czasem rozbieżne interesy tylko próbować szukać konsensusu. Przypomina również, że trzeba brać pod uwagę także to, że struktura dochodów miasta i powiatu jest nieco inna. - Miasto w sposób bezpośredni odczuwa skutki rozwoju gospodarczego. Duży udział w podatku dochodowym od osób fizycznych, bezpośredni wpływ do budżetu miasta podatku od nieruchomości powoduje, że intensywny rozwój przemysłowy i praca, którą wykonujemy wspólnie z Powiatem bardzo mocno poprawi przy tej strukturze dochodów finanse miasta. Wciąż nie jesteśmy miastem bogatym, ale dynamika wzrostu dochodów w tych dwóch obszarach jest mocno odczuwalna. Trochę inaczej jest w strukturach powiatu- mówi Prezydent.
Planowane terminy przejęcia ulic
od 1 stycznia 2019 r.: Krasińskiego, Młyńska, Okrzei (od skrzyżowania z ul. Kochanowskiego do skrzyżowania z ul. Struga), Okulickiego;
od 1 stycznia 2021 r.: Aleja Dębowa, Andersa, Grunwaldzka, Jagiellońska, Jesionowa, Kilińskiego, Klonowa, Nowowiejska, Ochronna, Popiela, Robotnicza, Sadowa, Sikorskiego, Wiejska;
od 1 stycznia 2022 r.: Brzozowa (od Polnej do skrzyżowania z Żeromskiego), Drzymały, Kasprowicza, Kossaka, Kwiatowa, Łukasiewicza, Nadbrzeżna (od Zakole do Kochanowskiego), Orzeszkowej, Podmiejska, Polna, Przybosia, Reymonta, Rzeźnicza, Sienkiewicza, Sportowa, Światopełka (od Drzymały do projektowanego mostu), Wojska Polskiego (od skrzyżowania z Żeromskiego do Reymonta).
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- Powiat przekaże kolejne ulice Miastu. Na jakie remonty możemy liczyć?