Dzisiaj jest: 19.6.2019, imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii

Podstawowy rachunek bankowy za 0 zł

Dodano: rok temu Autor:

Od środy 8 sierpnia obowiązują w bankach nowe przepisy ustawy o usługach płatniczych.

Podstawowy rachunek bankowy za 0 zł
Według nowelizacji podmioty oferują nowy produkt w postaci bezpłatnego podstawowego rachunku płatniczego.

Przepisy, które weszły w życie związane są z wydaną dyrektywą unijną w sprawie bezpłatnego rachunku płatniczego na terenie całej Unii Europejskiej. W Polsce zmiany w ustawie zaczęły funkcjonować już od 8 lutego 2017 roku, jednak banki otrzymały termin 18 miesięcy na dostosowanie się i wdrożenia do swoich ofert nowego rodzaju produktu.

Podstawowy rachunek płatniczy jest bezpłatny w zakresie podstawowych usług. Z oferty mogą skorzystać wyłącznie osoby, które nie posiadały do tej pory konta w żadnym banku ani kasie oszczędnościowo-rozliczeniowej. W ramach tego produktu właściciel może dokonywać 5 bezpłatnych wypłat lub transakcji kartą. Oprócz tego do bezpłatnych usług w ramach konta należą: wpłaty na rachunek, realizacja polecenia przelewu, polecenia zapłaty i zlecenia stałego. Co ważne z rachunkiem nie może być powiązany żaden produkt o charakterze kredytowym. Oznacza to, że do konta nie wydaje się karty kredytowej i nie można uruchomić linii debetowej. Właściciele podstawowego rachunku za zakup towaru mogą płacić nie tylko za pośrednictwem karty płatniczej, ale również poprzez transakcje internetowe. Jeżeli na rachunku zostaną naliczone opłaty za niestandardowe usługi, wówczas pracownik banku zobowiązany jest do przekazania bezpłatnej informacji z czego dana opłata wynika. Oprócz tego wprowadzono proste i przejrzyste procedury w zakresie zmiany rachunku bankowego miedzy bankami.

Celem powyższego zabiegu jest zachęcenie społeczeństwa do prowadzenia swoich finansów za pośrednictwem rachunków bankowych.


 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Festyn na ulicy Magicznej - GALERIA