Dzisiaj jest: 22.4.2019, imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji

Europejskie Dni Dziedzictwa- na szlakach powiatu

Dodano: 8 miesięcy temu

To już 26. Edycja Europejskich Dni Dziedzictwa- największego w Europie projektu edukacyjnego, którego celem jest promocja wartości dziedzictwa kulturowego w regionach.

Europejskie Dni Dziedzictwa- na szlakach powiatu

W drugi oraz trzeci weekend września czekają nas  imprezy oraz wyprawy, związane z lokalną tradycją i zabytkami powiatu stargardzkiego. Przedsięwzięcie wpisuje się także w klimat obchodów jubileuszu 100- lecia Polski Niepodległej.
 

We wspólnym projekcie Rady Europy i Unii Europejskiej uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym Polska, która do akcji włączyła się już w 1993 r. We wrześniu udostępniane są więc liczne zabytki i miejsca kultury. Można również wziąć udział w wykładach, wystawach oraz imprezach towarzyszących, kierowanych do różnorodnych grup odbiorców.
 

W powiecie stargardzkim upowszechniły się mocno tzw. wyjazdy studyjne, organizowane głównie we współpracy z Muzeum Archeologiczno- Historycznym w Stargardzie oraz instytucjami, które współpracują na co dzień z Muzeum. Szczególną popularnością cieszyły się w ostatnich latach wyprawy, których celem było odkrywanie megalitycznych grobowców w okolicach Dolic i Krępcewa- starszych wiekiem od piramid egipskich.  Dzięki takim wyjazdom, ich uczestnicy niemal na nowo odkrywali miejscowości i zakątki powiatu, dotąd im  powszechnie znane. Doświadczali też w praktyce reguły, zgodnie z którą mocnych wrażeń szukamy  w miejscach odległych, nie zwracając uwagi na to, co jest pod ręką.
 

Nowych wrażeń dostarczy z pewnością wyprawa, zaplanowana na sobotę 8 września. Jej hasło: „Kościół- pałac- cmentarz” już brzmi intrygująco. Po najciekawszych i tajemniczych miejscach ze swoją historią, oprowadzi zainteresowanych Andrzej Bierca z Muzeum Archeologiczno- Historycznego. Wyjazd nastąpi sprzed siedziby Starostwa Powiatowego przy ul. Skarbowej 1 o godz. 10.00. (zbiórka na parkingu przed Starostwem). Biorąc pod uwagę ograniczoną liczbę miejsc w autokarze, warto zapisać się najlepiej w dniach 2 i 4 września, dzwoniąc pod nr. tel.: 91 48 04  913.

Kolejny wyjazd studyjny zaplanowano 29 września. Wybierzemy się wtedy na „Szlak zabytkowych różnorodności”. Jest ich mnóstwo w powiecie, na brak nowych wrażeń nie będziemy więc narzekać.

Klimatyczne  zdjęcia Jerzego Tatonia powinny zachęcić do wyprawy...

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Spójnia Stargard - Arged BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski. GALERIA