Mobilny punkt poboru Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, zaparkował przed siedzibą Komendy Powiatowej Policji. To wspólny projekt Starostwa Powiatowego w Stargardzie, Policyjnego Klubu Honorowych Dawców Krwi oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Dolic. Strażacy ochotnicy dostarczyli widzom wielu wrażeń, prezentując swoje umiejętności przy okazji symulacji wypadku drogowego. Widzowie mogli przekonać się o skutkach nieuwagi czy brawury na drodze, śledząc akcję ratowniczą wszystkich zaangażowanych służb.
Scena wypadku drogowego, w trakcie której kierujący samochodem z niewyjaśnionych przyczyn zjechał na pobocze uderzając w przydrożne drzewo, wypadła bardzo realistycznie. Wszystkie podjęte działania ratownicze relacjonowali wspólnie zebranym: Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji oraz dowódca dolickiej OSP. W trakcie pokazu szczególny nacisk położono na kolejność podjętych działań ratowniczych oraz zachowanie innych kierowców, którzy mogą stać się bezpośrednimi świadkami wypadku.
Istotne okazały się też porady, w jaki sposób informować służby ratownicze o wypadku, by szybko i sprawnie dotarły na miejsce. Organizatorzy podkreślali więc, że ważne jest podanie numeru drogi gdzie doszło do wypadku, miejsca i dokładnego kilometrażu, a także stanu poszkodowanych. Symulacja wypadku była doskonała okazją, by omówić- krok po kroku- podstawowe reakcje, zachowania oraz sposób informowania o zdarzeniu w pierwszych minutach, które mogą zdecydować o życiu poszkodowanych.
Krwiobus przed siedzibą komendy odwiedziło natomiast 35 osób, które łącznie oddały 16 litrów krwi. Życiodajny lek zasilił od razu bank krwi dla szpitali w regionie. Akcja zorganizowana przez policjantów cieszyła się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród najmłodszych uczestników kolonii i półkolonii, którzy razem z opiekunami gościli w stargardzkiej komendzie. Policjanci przygotowali dla nich upominki, nawiązujące swoją formą do zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze. W akcję zaangażowali się zarówno funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego, jak i dzielnicowi oraz cywilni pracownicy komendy.
To kolejne działania prewencyjne, których celem jest ograniczenie skali dramatu, jaki codziennie dzieje się na naszych drogach, przynosząc ponure żniwo ofiar wypadków.