Dzisiaj jest: 21.2.2019, imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta

DPS Dolice z szansą na wymianę windy

Dodano: 7 miesięcy temu

Parter Domu Pomocy Społecznej w Dolicach zostanie gruntownie przebudowany.

DPS Dolice z szansą na wymianę windy

Taką decyzję podjął  Zarząd Powiatu Stargardzkiego. W ramach planowanych prac  pomieszczenia parteru zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, które poruszają się na wózkach. Wybrana w drodze konkursu firma architektoniczna, ma przedstawić w połowie lipca gotowy projekt przebudowy parteru. Prace budowane powinny rozpocząć się jeszcze latem i potrwać do jesieni. Ich wykonanie stanowi warunek do wystąpienia o dotację na wymianę windy, przekazaną z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
 

Koszt przebudowy parteru, razem z przygotowaniem projektu budowlanego, oszacowano na ponad 348 tys. zł. Taką kwotę na konto DPS przekaże Powiat Stargardzki. W ramach prac budowlanych nastąpi wyodrębnienie wygodnego ciągu komunikacyjnego. Mieszkańcy Domu otrzymają dzięki temu bezpośredni dostęp zarówno do swoich pokojów na parterze, jak i części administracyjnej obiektu. Obecnie, aby dostać się do pomieszczeń administracji, należy wyjść na zewnątrz, pokonać schody i skorzystać z drugiego wejścia.
 

Korytarz, schody oraz drzwi wiodące do pomieszczeń na parterze zostaną poszerzone, ułatwiając dojście mieszkańcom, którzy z roku na rok mają coraz większe problemy z poruszaniem się. Przybywa także osób, na co dzień korzystających z wózków. Po wykonaniu prac adaptacyjnych parteru, Powiat Stargardzki wystąpi z wnioskiem do Samorządu Województwa o przyznanie dofinansowania na wymianę windy ze środków PFRON- u.

 

Wniosek o dotację w wysokości kolejnych 300 tys. zł Zarząd Powiatu złoży do Urzędu Marszałkowskiego jesienią. Rozstrzygnięcie spodziewane jest na przełomie  lutego i marca 2019 r. Dokumentacja projektowo- kosztorysowa instalacji nowej windy jest już gotowa. Przy założeniu pozytywnej decyzji o przyznaniu dotacji, mieszkańcy DPS Dolice z nowej windy będą mogli korzystać wczesną jesienią przyszłego roku.
 

Eksploatowana dotychczas winda działa nieprzerwanie od 25 lat. Comiesięczna konserwacja i dozór techniczny pozwalają utrzymać ją przy życiu, choć nie jest łatwo. Zdarzają się bowiem przypadki awarii mechanizmu, do którego brakuje nieprodukowanych już części zamiennych. Mimo wieku windę dopuścił jednak do użycia  Urząd Dozoru Technicznego. Jest nadzieja, że po przeprowadzeniu prac adaptacyjnych parteru, w połowie sfinansowanych przez Powiat, nowa winda rozwiąże komunikacyjne problemy mieszkańców. DPS w Dolicach swoją opieką obejmuje 60 przewlekle chorych osób.

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Rodzinny Poranek Muzyczny – Glissando na ślizgawce. GALERIA