Dzisiaj jest: 21.2.2019, imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Budowa sali o połowę droższa

Dodano: 7 miesięcy temu

Tylko jedna oferta wpłynęła w przetargu na budowę sali sportowej przy Zespole Szkół Nr 5 w Stargardzie, ogłoszonym przez Starostwo Powiatowe już po raz drugi.

Budowa sali o połowę droższa

W poprzednim postępowaniu przetargowym nie zgłosiła się żadna firma. Tym razem komisja przetargowa poddała ocenie ofertę przedsiębiorstwa budowlanego z Międzychodu. Okazała się o połowę droższa, niż zakładał przyjęty wcześniej kosztorys inwestycji.
 

Na budowę sali Powiat Stargardzki otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Projekt został ujęty w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu na lata 2018- 2019.  Planowana inwestycja ma poprawić warunki edukacyjne i sportowe w Zespole Szkół Nr 5, który do tej pory nie dysponował obiektem, spełniającym oczekiwania zarówno uczniów, jak i nauczycieli.
 

 Koszt przedsięwzięcia został oszacowany na kwotę ponad 5 mln 304 tys. zł. To suma przyznanej dotacji z Ministerstwa Sportu, oraz udziału własnego Powiatu.  Po otwarciu jedynej oferty firmy z Międzychodu okazało się, że potencjalny wykonawca zaproponował kwotę o połowę wyższą, wyceniając budowę sali na 10 mln 210 tys. zł. W tej sytuacji Zarząd Powiatu podda  ofertę firmy gruntownej analizie. Wieloletnia Prognoza Finansowa nie przewiduje bowiem pokrycia powstałej różnicy w cenie, jaką przedstawił wykonawca.  Jednocześnie Starosta Stargardzki zdaje sobie sprawę,  że mając do czynienia z obecną sytuacją na rynku budowlanym, gdzie rosną koszty materiałów i robocizny,  w kolejnym przetargach można spodziewać również ofert z zawyżoną stawką.
 

To nie pierwszy przypadek, kiedy firmy składają oferty przekraczające znacznie założony kosztorys projektu. Szczególne uwarunkowania „rynku wykonawców” dotykają zwłaszcza inwestorów samorządowych. Stałą praktyką jest albo brak reakcji firm na ogłoszenie o przetargu, bądź propozycja ceny nie do przyjęcia przez inwestora, zobowiązanego do przestrzegania dyscypliny budżetowej- zgodnie z ustawą o jednostkach samorządu terytorialnego.
 

Kwestia inwestycji pozostaje otwarta, co podkreśla Zarząd Powiatu Stargardzkiego, któremu zależy na rozpoczęciu budowy sali, oczekiwanej przez uczniów i nauczycieli stargardzkiej „Piątki”. Jednak wobec droższej o połowę oferty potencjalnego wykonawcy,  Starostwo będzie zmuszone do przeanalizowania kilku wariantów rozwiązania tego problemu. Nie wyklucza też negocjacji z wykonawcą, odnośnie zaproponowanej przez niego ceny. Przewidywany termin zakończenia budowy obiektu został wyznaczony na 31 października 2019 r.

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Rodzinny Poranek Muzyczny – Glissando na ślizgawce. GALERIA