Dzisiaj jest: 21.2.2019, imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Bezrobocie nadal spada, zabraknie pracowników?

Dodano: 8 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

Poziom bezrobocia w województwie zachodniopomorskim w maju osiągnął najniższy wskaźnik od momentu powstania tej struktury administracyjnej.

Bezrobocie nadal spada, zabraknie pracowników?
Według wstępnych informacji z powiatowych urzędów pracy może wynieść 7,7 %. Jak wpływa to na rynek pracowniczy w regionie?

- Na Pomorzu Zachodnim poziom bezrobocia spada najszybciej w Polsce. To z pewnością wynik konsekwentnej polityki Samorządu Województwa w tym zakresie. Obecnie naszym największym wyzwaniem jest zapewnienie lepszych jakościowo i dobrze płatnych miejsc pracy- mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Słowa Marszałka poparte są wstępnymi danymi z powiatowych urzędów pracy. Według nich liczba bezrobotnych w województwie zachodniopomorskim w maju 2018 roku wyniosła 47 033 osoby. Liczba zarejestrowanych w stosunku do danych z poprzedniego miesiąca zmniejszyła się o 2 527 osób (5,1%), a w porównaniu z majem 2017 roku jest niższa o 12 011 osób (20,3%). W maju br. pracodawcy zgłosili do powiatowych urzędów pracy w województwie łącznie 8 105 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Analogicznie w maju ubiegłego roku zgłoszono takich miejsc 7 142. Bezrobocie w regionie na koniec maja 2018 roku może wynieść 7,7%.

Wzrost zatrudnienia i lepsze warunki dla pracowników

Spadek bezrobocia zauważalny jest również w Stargardzie, wśród lokalnych przedsiębiorców. - Zauważyliśmy spadek bezrobocia, jest on odczuwalny. Szczególnie na stanowiska takie, jak magazynier czy kierowca- mówi Maciej Gonerko, Prezes Zarządu Enterprise Logistics. - Niemniej dotychczas udaje nam się uniknąć braków kadrowych. W ostatnim okresie, z uwagi na rozwój działalności logistycznej i magazynowej nawet zwiększyliśmy zatrudnienie. Rekrutując pracowników nie napotykamy na szczególne trudności. Być może jest to wynik naszej renomy i dobrego postrzegania naszego przedsiębiorstwa przez kandydatów. Potwierdzeniem tego jest zdobycie przez Enterprise Logistics nagrody Pracodawca Roku Pomorza Zachodniego 2018, która została nam przyznana w ubiegłym miesiącu- dodaje Maciej Gonerko.

Prezes Enterprise Logistics ocenia również rynek pracowniczy w Stargardzie. - Rynek pracownika, z jakim obecnie mamy do czynienia, wpłynął na generalnie lepsze traktowanie pracowników przez pracodawców oraz spowodował wzrost wynagrodzeń. To są zjawiska pozytywne społecznie. Z drugiej strony zauważyć można niestety również skutek niekorzystny, mianowicie spada motywacja niektórych zatrudnionych, daje się zauważyć postawy roszczeniowe- mówi Maciej Gonerko. Dodaje również, że wielu pracodawców rekompensuje braki kadrowe pracownikami zza wschodu, którzy w niektórych przedsiębiorstwach transportowych stanowią większość kierowców, ale w Enterprise stanowią zdecydowaną mniejszość i są wśród nich znakomici fachowcy.

Coraz ciężej o specjalistów

Braki kadrowe widoczne są w każdej dziedzinie gospodarki. Katarzyna Mozolewska z agencji reklamowej MediaPromotion ze Szczecina mówi, że widoczne są trudności w znalezieniu pracowników, zwłaszcza wykwalifikowanych. - Wielu kandydatów przysyła swoje CV, wiele osób uważa się za specjalistów, ale kiedy przychodzi co do czego i mają zaprezentować swoje umiejętności, nie wygląda to dobrze- mówi Katarzyna Mozolewska. - Tak naprawdę trzeba próbować, ogłaszać się w różnych miejscach i sprawdzać kandydatów w czasie rekrutacji. Jesteśmy małą firmą, więc na szczęście ten problem nie dotyczy nas w dużym stopniu- dodaje. Oceniając rynek pracy mówi, że widać, że jest wiele ogłoszeń o pracy, ale często są one mało ciekawe i być może dlatego jest małe zainteresowanie. -Także zarobki i warunki pracy jeszcze bardzo często pozostawiają wiele do życzenia- dodaje przedstawicielka agencji.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Rodzinny Poranek Muzyczny – Glissando na ślizgawce. GALERIA