Dzisiaj jest: 21.2.2019, imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Przewidywane zmiany w prawie deweloperskim

Dodano: 8 miesięcy temu Autor:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował projekt nowelizacji ustawy deweloperskiej.

Przewidywane zmiany w prawie deweloperskim
Zaproponowane zmiany mają za zadanie skuteczniej zabezpieczyć środki osób kupujących mieszkania i domy jednorodzinne.

Obecnie projekt zmian w ustawie o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub  domu jednorodzinnego znajduje się na etapie konsultacji publicznych. Proponowane modyfikacje mają na celu m.in. zwiększyć bezpieczeństwo środków przeznaczonych na zakup lokalu w sytuacji upadłości firmy deweloperskiej. Dotychczas w takiej sytuacji kupujący mieszkanie lub dom jednorodzinny w znacznej części tracili swoje oszczędności bądź też zostawali z zaciągniętym kredytem hipotecznym na ten cel.

Nowelizacja zakłada wprowadzenie zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego (MPR) ewentualnie otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego (OMRP) z gwarancją lub zabezpieczeniem w miejscu OMRP bez zabezpieczeń, które obecnie funkcjonuje. Zmiana ta nałoży dodatkowe obowiązki zarówno po stronie banku, jaki i dewelopera. Bank będzie mógł wypłacać środki dopiero po wybudowaniu bloku lub przeniesieniu prawa własności w sytuacji MPR, bądź też w trakcie trwania inwestycji po rzetelnym sprawdzeniu postępu prac oraz sytuacji dewelopera dla OMRP. W ten sposób środki nie będą przesyłane firmie deweloperskiej, jeżeli będą istniały przesłanki ryzyka nie dokończenia inwestycji.

Oprócz tego zamknięty rachunek powierniczy ma być dzielony na poszczególne zadania inwestycyjne. Analogicznie kupującym łatwiej będzie rościć prawa do swoich środków, jeżeli inwestycja nie zostanie zrealizowana, niż w sytuacji gdy rachunek zakładany był na całe przedsięwzięcie. Jeżeli okaże się, że deweloper zaprzestanie budowy bank zostanie zobowiązany do natychmiastowego zamknięcia rachunku i przekazania wszystkich środków kupującym. Z kolei deweloper będzie mógł zamknąć MRP w momencie uzyskania prawa odrębnej własności na ostatnim niesprzedanym lokalu. Po zamknięciu będzie mógł wyłącznie zawierać umowy sprzedaży.

Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotychczasowe prawo deweloperskie chroniło tylko kupujących mieszkania w trakcie budowy lub jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. Proponowane zmiany mają zwiększyć ten zakres o nabywających mieszkania już gotowe. Jednocześnie środki na zakup mieszkania będą równie zabezpieczone do czasu ustanowienia prawa własności.

Nowelizacja ustawy ma także objąć swoim zakresem garaże, boksy na rowery i udział w prawie własności osiedlowej uliczki. Zaprzestanie to tym samym obowiązku zawierania dwóch różnych umów m.in. na mieszkanie oraz garaż.

Zmiany ponadto nakładają na dewelopera uszczegółowienie informacji w prospekcie informacyjny oraz wprowadzenie opłaty rezerwacyjnej na poziomie 1% ceny. Z kolei jeżeli firma deweloperska nie zapewni klientowi jednej z wyżej wymienionych form zabezpieczenia środków, wówczas grożą jej sankcje w postaci grzywny lub kary ograniczenia albo pozbawienia wolności do dwóch lat.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Rodzinny Poranek Muzyczny – Glissando na ślizgawce. GALERIA