Dzisiaj jest: 18.2.2019, imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany

WOPR przeszkoli mieszkańców z pierwszej pomocy

Dodano: 8 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

Program "Społecznik" realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego miał w tym roku po raz pierwszy rozszerzoną formułę.

WOPR przeszkoli mieszkańców z pierwszej pomocy
Mieszkańcy sami mogli głosować na projekty, które otrzymają wyższe, bo 10-tysięcznie wsparcie. W naszym powiecie zostaną przeprowadzone szkolenia WOPR z udzielania pierwszej pomocy.

W tym roku po raz pierwszy w Programie Społecznik został uruchomiony drugi filar, czyli konkurs na inicjatywy obywatelskie. To forma budżetu obywatelskiego, w którym zgłoszone przedsięwzięcie może otrzymać do 10 tys. zł wsparcia. O przyznaniu dofinansowania decydowali mieszkańcy Pomorza Zachodniego w internetowym głosowaniu. W powiecie stargardzkim zostanie zrealizowana inicjatywa o nazwie "Powiatowe Centrum Nauki Pierwszej Pomocy WOPR Stargard".

Wodne Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Zachodniopomorskiego będzie prowadzić szkolenia z udzielania pierwszej pomocy dla mieszkańców powiatu stargardzkiego. Dzięki środkom z Programu Społecznik powstanie Powiatowe Centrum Nauki Pierwszej Pomocy Stargard, w ramach którego zaplanowano szkolenia. Prowadzone będą one metodą czterech kroków zalecaną przez Europejską Radę Resuscytacji. Do przeprowadzenia części zajęć wykorzystywane będą fantomy Little Anne z elektroniczną wizualizacją efektywności prowadzonych działań. Uczestnicy szkoleń zapoznają się z zasadami użytkowania defibrylatora AED. WOPR planuje przeszkolić około 400 osób.

- Udzielanie pierwszej pomocy jest stresujące, bo nie przewidujemy, że jest to sytuacja, która może nas spotkać- mówi Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. - Im człowiek jest lepiej przygotowany, tym pewniej się czuje. Odruch pomocy drugiemu człowiekowi jest w każdym z nas, ale powinien być jeszcze poparty umiejętnościami. Wszystko trzeba ćwiczyć i odnawianie nawet prostych zasad jest ważne, ponieważ nie wiadomo kiedy przyjdzie pomagać swoim bliskim lub obcym ludziom spotkanym na ulicy- dodaje Marszałek.

Tomasz Zalewski, Prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie tłumaczy, że ideą projektu, który organizacja będzie realizować w Społeczniku jest, aby społeczeństwo ratowało życie. - Doświadczenia krajów skandynawskich, w których obowiązkowo uczy się dzieci i młodzież pierwszej pomocy i ta kompetencja jest sprawdzana, pokazują, że mogą się one szczycić wynikami przeżywalności na poziomie 60 procent, a my mamy ciągle 9 procent w Polsce. Takie miejsca, jak centrum symulacji Rescue Lab, pomagają przede wszystkim zmieniać mentalność w społeczeństwie i na tym nam najbardziej zależy- mówi Tomasz Zalewski.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
JE T'AIME MAMIE, JE T'AIME PAPI - GALERIA