Ich celem jest rozwój najbardziej poszukiwanych przez pracodawców kompetencji społecznych oraz wzmocnienie konkurencyjności naszych uczniów na rynku pracy.
W obecnych czasach umiejętności miękkie wysuwają się na pierwszy plan w procesie rekrutacji pracowników. Praktycznie we wszystkich ogłoszeniach o pracę, oprócz wymogów formalnych, znajdują się także wymagania dotyczące umiejętności miękkich. Ukrywają się one pod takimi pojęciami jak zdolności interpersonalne, umiejętność pracy w grupie, czy radzenie sobie ze stresem i presją czasu. Umiejętności miękkie należą obecnie do najważniejszych kompetencji zawodowych obok tzw. kompetencji twardych (wiedza, doświadczenie), językowych i poznawczych (sprawność nabywania i przetwarzania informacji). Są coraz bardziej doceniane przez pracodawców, gdyż są istotne w sprawnym funkcjonowaniu w miejscu pracy.
Często to właśnie kompetencje miękkie decydują o wyborze kandydata do pracy spośród osób o bardzo zbliżonym profilu kwalifikacji formalnych i pozostałych typów kompetencji.
Na warsztatach, uczniowie uczestniczący w realizowanym projekcie, doskonalą umiejętności interpersonalne zdobywając praktyczną wiedzę z zakresu skutecznej komunikacji, autoprezentacji w kontekście rozmowy kwalifikacyjnej, zarządzania sobą w czasie, obniżania poziomu stresu, budowania motywacji do aktywnego kreowania ścieżki kariery zawodowej i osobistej.
Zdobywane podczas warsztatów umiejętności są kompetencjami uniwersalnymi, które można wykorzystać zarówno na gruncie prywatnym jak i zawodowym. Są szalenie ważne w przypadku wielu zawodów, dlatego warto je rozwijać i doskonalić.
Fot. ZS Nr 2