Dzisiaj jest: 27.4.2024, imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

Pogoń - Spójnia: Dwie różne połowy

Koszykarze Spójni Stargard potwierdzili, że ich forma faluje. Zagrali bardzo dobrą pierwszą i fatalną drugą połowę.

Na szczęście dało to wyjazdowe zwycięstwo 80:77 nad Pogonią Prudnik. Obie drużyny w nerwowej końcówce meczu popełniały błędy, ale kilka punktów przewagi było po stronie lidera. Trudno ocenić, jak potoczyłby się ten mecz, gdyby gospodarze wykorzystali swoje szansę i zmusili Spójnię do większego wysiłku.

Zaczęło się zgodnie z wyjazdowym planem. Biało-bordowi w tym roku na parkietach rywali szybko przejmują inicjatywę. Tak było również w Prudniku. Po kilku nerwowych minutach Spójnia wyszła na prowadzenie. Nasz zespół w końcówce pierwszej kwarty wygrywał już 23:9. Mógł się wtedy pochwalić rewelacyjnymi statystykami rzutowymi - 8/10 celnych prób z gry w tym 3/3 za trzy punkty.

Po 10 minutach było 29:15 i wtedy Pogoń po raz pierwszy zagroziła rywalowi. Gospodarze pokazali, jak szybko mogą niwelować straty. Dwa razy z dystansu przymierzył Patryk Garwol. Kolejne punkty dołożyli Jakub Krawczyk oraz Maciej Strzelecki. Momentalnie zrobiło się 27:30. Spójnia jednak błyskawicznie odjechała. Wypracowała najwyższą przewagę w tym spotkaniu - 52:33. Po zmianie stron podopieczni Krzysztofa Koziorowicza dołożyli jednak tylko 28 punktów. Nie trafili żadnego z siedmiu rzutów z za łuku, a w pierwszej połowie mieli 8/14.

Mimo wszystko przez kolejny kwadrans można było zachowywać spokój. Przewaga falowała, ale nigdy nie spadała poniżej 10 oczek. Ostatnie punkty z gry zdobył dla Spójni Wojciech Fraś. Było wtedy 78:67 i do końca pozostawało ponad 4,5 minuty. Pogoń zniwelowała różnicę do trzech punktów i na odwrócenie losów meczu miała jeszcze trzy minuty.

To sporo czasu. Jak się jednak okazało za mało, bo koszykarze z Prudnika zaczęli grać nerwowo. Popełniali proste błędy. Nie szukali łatwych trafień z rzutów wolnych. W końcu taką szansę otrzymał Marcin Dymała. Trafił dwukrotnie i praktycznie zapewnił Spójni 25. zwycięstwo w sezonie. Gospodarze jeszcze odpowiedzieli, ale trudno zrozumieć, co chcieli zrobić w ostatniej obronnej akcji. Można się domyślać, że liczyli na błąd i stratę naszej drużyny. Tych biało-bordowi popełnili w sobotę aż 16, ale w ostatniej akcji nie dali sobie odebrać piłki.

Najwięcej punktów dla Spójni zdobył Hubert Pabian, który do 19 oczek dołożył siedem zbiórek. Kapitan biało-bordowych trafił 8/10 rzutów z gry, a w pierwszej połowie był bezbłędny. Pierwsza część należała również do Dymały - 14 punktów, 5/6 z gry. Trzecim strzelcem z dwucyfrową zdobyczą był Alan Czujkowski. W Pogoni 21 punktów zdobył Tomasz Prostak, a 17 dołożył Strzelecki. Trzeba również dodać, że w miejscowej drużynie na parkiecie pojawiło się tylko siedmiu koszykarzy.

Spójnia jest już coraz bliżej zapewnienia sobie pierwszego miejsca po rundzie zasadniczej. W sobotę czwartej porażki z rzędu doznał wicelider tabeli. Jamalex Polonia 1912 Leszno przegrała ze Śląskiem Wrocław 61:79. Przewaga wzrosła, więc do czterech punktów. Spójnia potrzebuje jeszcze dwóch zwycięstw i później będzie mogła spokojnie szykować się na play-offy. Następny mecz odbędzie się w Stargardzie. Rywalem 17 marca o godz. 18:00 będzie Energa Kotwica Kołobrzeg.

Pogoń Prudnik - Spójnia Stargard 77:80 (15:29, 21:23, 20:16, 21:12)

Pogoń: Tomasz Prostak 21, Maciej Strzelecki 17, Patryk Garwol 16, Jakub Krawczyk 9, Paweł Bogdanowicz 6, Rafał Malitka 6, Patryk Nowerski 2.

Spójnia: Hubert Pabian 19, Marcin Dymała 16, Alan Czujkowski 13, Wojciech Fraś 9, Marcel Wilczek 7, Dawid Bręk 6, Karol Pytyś 6, Maciej Raczyński 3, Sebastian Szymański 1, Konrad Koziorowicz 0.