która odbędzie się 8 września będą odczytywane fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.
Inicjatywa Narodowego Czytania bierze swoje początki od 2012 roku. Wówczas z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu wojsk napoleońskich na Rosję odczytano fragment ostatniego zajazdu na Litwie z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Wydarzenie zorganizował ówczesny Prezydent RP Bronisław Komorowski. Od tej pory co roku pod patronatem Pary Prezydenckiej odczytywane są fragmenty ważnych dzieł dla literatury polskiej. Celem wydarzenia jest propagowanie czytelnictwa w kraju i znajomości rodzimej literatury. Akcja prowadzona jest w wielu miejscach na terenie kraju i nie tylko, począwszy od ośrodków kultury, bibliotek aż po środki masowego przekazu. Za granicą wydarzenie ma miejsce m.in. w Australii, Meksyku czy też bliżej na Ukrainie. Poza uczestnictwem Pary Prezydenckiej udział biorą znane osobowości ze świata kultury, literatury i dziennikarze.
Tegoroczną edycję wyróżnia forma wyboru dzieła. W dwóch poprzednich lekturę wybierali internauci w czasie głosowania. W tym roku jednak nie wznowiono tej możliwości.
W trakcie wczorajszej inauguracji Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda wspomniała o powstaniu antologii polskich dzieł z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Podstawę „Antologii niepodległości” stanowią 44 teksty, w których podejmowana jest tematyka wolności i niepodległości na przestrzeni dziejów. W antologii ujęte zostało również „Przedwiośnie”. Lista wszystkich utworów dostępna jest na stronie Prezydenta RP.
Ponadto jak podkreślił Prezydent Andrzej Duda tegoroczna lektura jest wciąż aktualna i zawiera w sobie pytania odnośnie życia politycznego i społecznego, na które we współczesnych czasach dalej szukamy odpowiedzi.
Dla przypomnienia „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego w ubiegłorocznym głosowaniu internautów zajęło drugie miejsce tuż za wygranym „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Edukacja
- Narodowe Czytanie - Prezydent Duda ogłosił decyzję.