Dzisiaj jest: 9.12.2018, imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława

Wyślij swój pierwszy JPK z nową aplikacją

Dodano: rok temu Autor:

Początek roku niesie ze sobą nie tylko osobiste postanowienia noworoczne, ale również szereg zmian w podatkach.

Wyślij swój pierwszy JPK z nową aplikacją
Jedną z nich jest nałożenie na mikroprzedsiębiorców obowiązku składania Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Od tego roku do grona dużych, małych i średnich firm objętych nakazem sporządzania JPK dołączyli właściciele mikroprzedsiębiorstw. Obowiązek tworzenia JPK objął przedsiębiorców składających deklaracje VAT-7 i VAT-7K, którzy zatrudniają mniej niż 10 osób, a obroty przedsiębiorstwa nie przekraczają 2 mln euro. Dla przypomnienia Jednolity Plik Kontrolny stanowi zestawienie wszystkich operacji gospodarczych za dany okres, a dane do jego utworzenia pochodzą z systemu finansowo-księgowego danego przedsiębiorstwa.

Narzędzie w postaci JPK ma na celu uszczelnić system podatkowy w kraju, m.in. przez ułatwienie w znalezieniu pustych faktur. Są to dokumenty, które nie odzwierciedlają rzeczywistego zdarzenia gospodarczego, takich jak na przykład usługi niewykonane w rzeczywistości.

Plik należy wysłać do dnia 25 po zakończeniu danego miesiąca, niezależnie czy VAT rozliczany był metodą miesięczną, czy też kwartalną. Aby sprawniej stworzyć dokument Ministerstwo Finansów przygotowało dedykowaną aplikację e-mikrofirma. Jest ona szczególnie kierowana do tych właścicieli firm, którzy do tej pory nie korzystali z żadnego oprogramowania księgowego. W obecnej wersji pozwala na wystawianie, zapisywanie i ewidencję faktur VAT, a pod koniec miesiąca ma zostać rozszerzona o opcję generowania pliku i wysyłania do Ministerstwa. Dodatkowo zostanie uzupełniona o sprzedaż paragonową. Przedsiębiorcy korzystający, jak dotąd z elektronicznych programów księgowych mogą jedynie przekonwertować generowane pliki na format .xml i je wysyłać.

Szczegółowe informacje na temat JPK oraz pliki dostępne do zainstalowania na komputerze znajdują się na stronie Ministerstwa Finansów http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/jpk.

Źródło foto: 
Wikimedia Commons
 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Świątecznie na Rynku Staromiejskim - GALERIA