Dzisiaj jest: 1.5.2024, imieniny: Józefa, Lubomira, Ramony

Stanowią 10% populacji na całej Ziemi, dziś mają swoje święto

Dodano: 7 lat temu Autor:

Dnia 13 sierpnia leworęczni na całym świecie celebrują swój dzień.

Stanowią 10% populacji na całej Ziemi, dziś mają swoje święto
Powszechnie nazywani mańkutami, sulanami, lewusami, a także w niektórych obszarach Polski: śmianami w gwarze poznańskiej, czy też lewszunami w gwarze białostockiej. A wszystko dlatego, że wyróżnia ich umiejętność pisania i wykonywania rożnych czynności przy pomocy lewej ręki.

Leworęczność zdeterminowana jest przez dominację prawej półkuli mózgu, co sprawia, że nie tylko ta ręka sprawnie funkcjonuje, ale też cała strona ciała. Predyspozycja do leworęczności jednak nie jest w pełnym stopniu dziedziczna, nabywa się ją w okresie niemowlęcym i na stale utrwala się w okolicach 2 roku życia. Z uwagi na fakt, że nie jest to cecha dość powszechna, w wielu krajach traktowano ją jako wybryk natury, a w domach i szkołach na siłę uczono pisania i posługiwania się prawą ręką. Na szczęście w większości rejonów czasy się już zmieniły i dziś z dumą można mówić, że jest się osobą leworęczną. Na dodatek od 1992 roku doczekała się nawet swojego święta. Ile tak naprawdę na dzień dzisiejszy jeszcze wiemy o leworęczności. Czy ta umiejętność niesie za sobą inne predyspozycje?

Oto porcja kilku ciekawostek ze świata leworęcznych:
  • W czasach starożytnych uznawano ją za dar bogów, z kolei w późniejszym okresie interpretacja uległa całkowitej zmianie i przypisywano ją czarownicom oraz magom.
  • Najwięcej osób leworęcznych żyje wśród Eskimosów i Żydów, a najmniej znajdziemy pośród Japończyków i Chińczyków. Dodatkowo więcej jest mężczyzn z tą zdolnością.
  • Osoby piszące lewą ręką wyróżniają się: lepszą pamięcią dotyczącą zdarzeń (epizodyczną) niż faktów (semantyczną), szybszym podejmowaniem decyzji podczas gier komputerowych i jazdy samochodem oraz w krótszym czasie interpretują dużą liczbę informacji.
  • Lewusi lepiej sobie radzą w trakcie uprawiania sportów, między innymi za sprawą szybszych przekaźników między obiema półkulami mózgu (co ciekawe są one również równomiernie podzielone zadaniami).
  • Badania naukowe dowodzą, że na leworęczność ma wpływ dziedziczność, ale tylko w niewielkim stopniu. Prawdopodobieństwo urodzenia dziecka leworęcznego, gdy rodzice również mają taką umiejętność wynosi 46%.
Spośród osób leworęcznych w historii świata zapisało wiele wybitnych osobistości, takich jak: Arystoteles, Aleksander Wielki, Juliusz Cezar, Joanna d’Arc, Michał Anioł, Leonardo Da Vinci, Napoleon Bonaparte i Albert Einstein.
Obecnie tą zdolnością mogą chlubić się Prezydent RP Andrzej Duda, królowa Elżbieta II i książę Karol wraz z księciem Williamem, Barack Obama, a ze świata kina Angelina Jolie, Julia Roberts, Tom Cruise oraz Robert de Niro.   

Tak więc drodzy leworęczni wszystkiego najlepszego i samych sukcesów - życzy redakcja portalu e-stargard (w tym leworęczna Kalinka).

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
20. urodziny Niedzielnych Spotkań Historycznych. Fotorelacja