Przez sobotę i niedzielę będą potykać się ze sobą na oczach stargardzian odwzorowując realia wojny trzydziestoletniej. Bitwy to jednak zaledwie jeden z elementów odbywającego się już po raz czwarty wielkiego Festynu Historycznego „W Krainie Gryfa”, który na stałe wpisał się w obchody Dni Stargardu.
Festyn Historyczny „W krainie Gryfa” organizowany przez nasze Muzeum Archeologiczno-Historyczne to największa w Polsce impreza poruszająca temat wojny trzydziestoletniej i realiów XVII wieku.
Festyn odbędzie się 24-25 czerwca w otoczeniu średniowiecznych, jednych z najlepiej zachowanych w Polsce murów obronnych oraz rzeki Iny. Na terenie trzech parków: Piastowskiego, Popiela i w Jagiellońskim, rozlokowanych będzie 40 kramów z rzemiosłem i pamiątkami oraz kilka stanowisk edukacyjno-doświadczalnych skupionych w „Miasteczku edukacyjnym”.
Stargardzkie planty zdominuje obozowisko wojsk szwedzkich i cesarskich zrekonstruowane przez czeską grupę Zemska hotovost w liczbie ponad 130 osób, która przeprowadzi pokazy życia obozowego, fechtunku, rzemiosła i rozrywki siedemnastowiecznych żołnierzy. Czescy rekonstruktorzy stoczą też wielką bitwę z hukiem armat w Parku Jagiellońskim, a drugiego dnia Festynu wezmą udział w paradzie wzdłuż murów obronnych, z pokazami formowania pułku piechoty i zdobywania murów.
Festyn odbywa się w ramach Dni Stargardu 2017 organizowanych przez Prezydenta Miasta Stargard. Cała impreza skupia się na najważniejszym i najtragiczniejszym zarazem momencie w historii miasta i niemal całej Europy – wojnie trzydziestoletniej, której nadejście zwiastować miała kometa. Podobną tematykę porusza wystawa stała w Bastei – wyremontowanym obiekcie Muzeum – która poprzez multimedia i eksponaty przybliża historię ziemi stargardzkiej od czasów późnego średniowiecza po lata 20. XX wieku. Basteję również będzie można zwiedzić podczas festynu za jedyną złotówkę.