Główne uroczystości pierwszej edycji święta, które zastąpiło obchody 5 marca odbyły się na Rynku Staromiejskim. Święto to hołd złożony pierwszym osadnikom, którzy byli twórcami Stargardu.
Przypomnijmy, że tam właśnie kilka dni wcześniej została postawiona rzeźba Kolejarza autorstwa Grzegorza Łagowskiego z Wrocławia . Kolejarz ma 185 cm wzrostu, waży 200 kg i jest wykonany z brązu.
Odsłonięcie tego pomnika było głównym punktem obchodów Dnia Pionierów Stargardu. Kolejarz to przecież jeden z symboli naszego miasta.
Festyn to także okazja do zwiedzania niedawno otwartej w Muzeum wystawy – „Para buch…Miasto w ruch. Ale atrakcji było dużo więcej, bo na mieszkańców czekały rozdawane sadzonki forsycji, darmowy żur, kiełbasa ,słodycze.
Nie zabrakło części artystycznej, w której wystąpiła między innymi Orkiestra z Domu Kultury Kolejarza , na scenie pojawili się także inni artyści umilając czas licznie zgromadzonej widowni. A w Parku Chrobrego można jeszcze obejrzeć wystawę złożoną z plansz obrazujących tamte czasy.
Sportowcy mogli wziąć udział w I Biegu Forsycji, o którym pisaliśmy: https://e-stargard.pl/wiadomosci/pokaz/12639,i-bieg-forsycji-przeszedl-do-historii
Jak można było zauważyć po ilości mieszkańców na Rynku Dzień Pionierów Stargardu zostanie z pewnością na trwałe wpisany w historię miasta.
A, że pogoda dopisała Kolejarz lśnił w pełnym blasku słońca.
Należy jeszcze dopisać, że jak wspomniała Pani Wiceprezydent z latarką Kolejarza wiąże się legenda – kto ją potrze otrzyma porcję szczęścia.
Może wkrótce usłyszymy na ulicach jak zakochani mówią do siebie – do zobaczenia przy latarce.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- Dzień Pionierów Stargardu