Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Historia WOŚP - to już 25 lat razem

Dodano: 8 lat temu Autor:

Od kiedy wspólnie ?gramy do końca świata i jeden dzień dłużej?- krótka historia WOŚP.

Historia WOŚP - to już 25 lat razem
Co roku w styczniu nieodłącznym elementem naszego kalendarza jest Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku 15 stycznia Orkiestra zagra już po raz 25. Co zatem wydarzyło się w czasie przez ćwierćwiecze funkcjonowania fundacji? Zacznijmy zatem od samego początku.

Fundacja została założona w 1993 roku przez pięciu założycieli: Jerzego Owsiaka, Lidię Niedźwiecką- Owsiak, Bohdana Maruszewskiego, Piotra Burczyńskiego, Pawła Januszewicza, Waltera Chełstowskiego oraz Beatę Bethkę. Celem fundacji jest prowadzenie działalności w zakresie ochrony zdrowia i ratowania życia, w szczególności dzieci a także propagowanie działań profilaktycznych i promocji zdrowia. Co roczne finały wraz z ogólnopolską zbiórką pieniędzy stanowią podsumowanie działalności fundacji. Za uzbierany środki kupowany jest głównie sprzęt medyczny dla szpitali dziecięcych ale również przeznaczony do pomocy seniorom.

WOŚP to nie tylko organizowany raz w roku finał, w ciągu 12 miesięcy fundacja zajmuje się prowadzeniem programów pierwszej pomocy w szkołach podstawowych, sześciu programów medycznych dotyczących m.in. wspierających kobiety ciężarne z cukrzycą oraz organizuje największy w Europie otwarty festiwal muzyczny- Przystanek Woodstock.

W trakcie I finału WOŚP, który odbył się 3 stycznia 1993 roku uzbierano kwotę 1 535 440,68 usd i w ramach tej kwoty zakupiono sprzęt do ratowania życia dzieci z wadami serca, za to w ubiegłorocznym finale uzbierana kwota to już 44 047 594 złotych w dniu samego finału, natomiast ogółem ponad 72 mln złotych.

Obecny finał będzie odbywać się pod hasłem „Dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólno-pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom”. W tym czasie w całej Polsce będą odbywać się liczne koncerty, happeningi, festyny i festiwale na których wystąpią znani artyści oraz biegi uliczne. Bawiąc się możemy jednocześnie wesprzeć fundację wrzucając przysłowiowego grosika do puszek, z którymi po ulicach będą chodzić wolontariusze (w tym roku będzie ich blisko 120 tysięcy) z 1600 sztabów w samej Polsce oraz 52 z zagranicy.

Dodatkowo nieodłącznym elementem finału będą liczne aukcje internetowe, w tym również od 2000 roku prowadzone za pośrednictwem serwisu Allegro. Co można w tym roku licytować? Będą to między innymi poprowadzenie programu w Radiu Eska, uczestnictwo na planie „Drugiej Szansy” czy „Milionerów”, lekcja jazdy konnej z Piotrem Kraśko, spotkanie z Mariuszem Kałamagą albo skosztowanie kolacji przygotowanej przez Mateusza Gesslera. Ponadto stały punkt wydarzenia czyli licytacja Złotych Serduszek oraz o godz. 20 „Światełko do Nieba”.

Jeżeli ktoś nie ma możliwości bezpośredniego uczestnictwa w imprezie swoją pomoc może również zaoferować wysyłając smsy pod wskazany numer, wysyłając darowiznę bezpośrednio na konto fundacji również z zagranicy lub przekazując 1 % podatku od dochodu w rozliczeniu rocznym.

I ostania ważna informacja. W tym roku 25 finał WOŚP będzie transmitowany przez stację TVN począwszy od godziny 8.30.
Zatem ruszmy nasze serca i pomagajmy bo te małe rzeczy są w istocie największe.
 
 
 
 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja