– Kolumna Zwycięstwa była wznoszona w 1945 roku jako symbol. Jej rolą nie było upamiętnienie żołnierzy, dlatego też nie jest objęta ochroną z racji czczenia miejsca pochówku. Ten pomnik nie był utożsamiany z upamiętnieniem żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zginęli. Trzeba podkreślić, że takie upamiętnienie było usytuowane na terenie mauzoleum, które znajdowało się w sąsiedztwie – w miejscu, gdzie teraz stoi pomnik św. Jana Pawła II. Ten kompleks cmentarny został jednak przeniesiony w 1996 roku na teren nekropolii przy ul. Reymonta – wyjaśniała radnym Jolanta Aniszewska zastępca dyrektora Muzeum Archeologiczno-Historycznego.
Jej zdaniem przeniesienie fragmentów Kolumny Zwycięstwa na Cmentarz Wojenny spowoduje połączenie tego kompleksu pomnikowego ponownie w jedną całość i nada mu funkcję pamięci o żołnierzach.
Decyzja o demontażu pomnika jest podyktowana przede wszystkim jego złym stanem technicznym. Wskazuje na to ostatni roczny przegląd obiektu. Zgodnie z nim w budowli występują duże uszkodzenia i ubytki, które mogą zagrażać m.in. samochodom jeżdżącym wokół ronda. Autorzy tej ekspertyzy doradzają również żeby pilnie zdemontować ukruszone fragmenty trzonu kolumny i z jej szczytu usunąć gwiazdę otoczoną wieńcem. Ich zdaniem optymalnym rozwiązaniem jest całkowita rozbiórka pomnika z zachowaniem i prezentacją części elementów w innym miejscu.Warto również podkreślić, że Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa nie wniosła sprzeciwu wobec demontażu i przeniesienia pomnika. Ta opinia została wydana po konsultacji z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Resort potwierdził, że Kolumna Zwycięstwa w świetle umowy między Polską, a Rosją nie podlega ochronie, jaką objęte są miejsca pochówków.
Prezydent Sławomir Pajor zaznacza, że decyzja radnych pozwala na opracowanie rozwiązań, które w przyszłości umożliwią likwidację utrudnień komunikacyjnych w rejonie placu Wolności. – Podjęliśmy już działania w tym kierunku. Chodzi o to, żeby tak zorganizować tam ruch pieszych i samochodów, aby przebiegał on bezkolizyjnie i zapewniał bezpieczeństwo. Gdyby Pomnik Zwycięstwa pozostał w obecnym miejscu, to realizacja tych zamierzeń byłaby bardzo trudna, jeśli nie niemożliwa w ogóle – wyjaśnia Sławomir Pajor.
Demontaż i przeniesienie całej kolumny odbędą się po opracowaniu dokumentacji budowlanej. Konieczne jest przygotowanie analizy stanu technicznego poszczególnych elementów pomnika i możliwości ich aranżacji na terenie cmentarza przy ul. Reymonta. Zwieńczenie obiektu ze względów bezpieczeństwa zostanie zdemontowane do końca tego miesiąca.
Zdjęcia: T. Surma