Dzisiaj jest: 6.5.2024, imieniny: Beniny, Filipa, Judyty

Zimowe wsparcie dla potrzebujących

Dodano: 7 lat temu

Chociaż astronomiczna zima rozpocznie się dopiero za około miesiąc, to już teraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej podejmuje działania, które mają zminimalizować jej negatywne skutki.

Zimowe wsparcie dla potrzebujących
 Osobom bezdomnym proponowane jest schronienie się w dobrych warunkach. Wskazywane są także miejsca, do których można się kierować, żeby zjeść ciepły posiłek. MOPS finansuje również m.in. zakup opału.

Tylko we wrześniu i październiku pomoc na zakup opału została przyznana dla 295 rodzin. Na ten cel przeznaczono prawie 82 000 zł. Potrzebujący stargardzianie mogą ubiegać się również o przyznanie zasiłków celowych pozwalających kupić nie tylko węgiel, ale również m.in. żywność, lekarstwa i odzież.

W Stargardzie przebywają 133 osoby bezdomne. 99 z nich pochodzi z naszego miasta. W porównaniu z rokiem ubiegłym liczba osób bez dachu nad głową zmalała o 28. Mimo to spora grupa wciąż przebywa przede wszystkim na terenie ogródków działkowych, w klatkach schodowych, zsypach i boksach śmietnikowych. Dlatego kiedy temperatura powietrza spada, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej rozpoczynają wzmożony monitoring sytuacji tych osób. Wspólne patrole przedstawicieli MOPS, Straży Miejskiej i Policji odbywają się nie rzadziej niż 2 razy w miesiącu. Ich częstotliwość wzrasta wraz ze spadkiem temperatur. – Doświadczenia ubiegłych lat pokazały, że takie działania przynoszą efekty, ponieważ osoby bezdomne, również uzależnione od alkoholu, dopiero w okresie silnych mrozów udaje się nakłonić do pobytu w schroniskach lub w ogrzewalni – mówi Sylwia Raszke, zastępca dyrektora MOPS.


Poza regularnymi działaniami MOPS z osobami bezdomnymi na co dzień pracują również Streetworkerzy. Wychodząc na ulicę motywują do zmiany sytuacji życiowej ludzi, którzy z różnych powodów nie posiadają swojego mieszkania albo z własnej woli przebywają poza domem.

Warto pamiętać, że nasza czujność może uchronić kogoś przed śmiercią w wyniku wychłodzenia. Jeśli zauważymy człowieka koczującego na klatce schodowej, w altanie śmietnikowej lub na podwórzu, warto zawiadomić odpowiednie służby.

Zgłoszenia o osobach potrzebujących pomocy można kierować dzwoniąc do:
- Zachodniopomorskiej Infolinii dla Osób Bezdomnych – 0 – 800 – 170 – 010,
- MOPS w Stargardzie – 91 578 – 45 – 83,
- Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie – 997,
- Straży Miejskiej w Stargardzie – 986,
- Streetworkerów – 501 – 945 – 834.

W Stargardzie działa:
1. Centrum Socjalne Caritas, przy ul. Krasińskiego, w skład którego wchodzą:
- Gminny Ośrodek Wsparcia dla Kobiet z Dziećmi, ul. Krasińskiego 19, tel. 91 578 – 08 – 30;
- Schronisko dla bezdomnych mężczyzn, ul. Krasińskiego 10, tel. 91 577 – 65 – 96;
- Ogrzewalnia dla osób bezdomnych, ul. Krasińskiego 10, czynna od 19:00 do 7:00;
- Łaźnia, ul. Krasińskiego 10, czynna w każdy piątek od 10:00 do 12:00;
- Magazyn odzieży używanej, ul. Krasińskiego 10.

2. Ośrodek dla ludzi bezdomnych, prowadzony przez Stowarzyszenie Ludzi Bezdomnych i Samotnych Matek
z Dziećmi im. dr Judyma, ul. Okulickiego 3, tel. 91 576 – 29 – 96.


Zdjęcie: KPP w Stargardzie/archiwum
Źródło: Urząd Miasta Stargard
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
20 lat w Unii Europejskiej. Fotorelacja