Osobom bezdomnym proponowane jest schronienie się w dobrych warunkach. Wskazywane są także miejsca, do których można się kierować, żeby zjeść ciepły posiłek. MOPS finansuje również m.in. zakup opału.
Tylko we wrześniu i październiku pomoc na zakup opału została przyznana dla 295 rodzin. Na ten cel przeznaczono prawie 82 000 zł. Potrzebujący stargardzianie mogą ubiegać się również o przyznanie zasiłków celowych pozwalających kupić nie tylko węgiel, ale również m.in. żywność, lekarstwa i odzież.
W Stargardzie przebywają 133 osoby bezdomne. 99 z nich pochodzi z naszego miasta. W porównaniu z rokiem ubiegłym liczba osób bez dachu nad głową zmalała o 28. Mimo to spora grupa wciąż przebywa przede wszystkim na terenie ogródków działkowych, w klatkach schodowych, zsypach i boksach śmietnikowych. Dlatego kiedy temperatura powietrza spada, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej rozpoczynają wzmożony monitoring sytuacji tych osób. Wspólne patrole przedstawicieli MOPS, Straży Miejskiej i Policji odbywają się nie rzadziej niż 2 razy w miesiącu. Ich częstotliwość wzrasta wraz ze spadkiem temperatur. – Doświadczenia ubiegłych lat pokazały, że takie działania przynoszą efekty, ponieważ osoby bezdomne, również uzależnione od alkoholu, dopiero w okresie silnych mrozów udaje się nakłonić do pobytu w schroniskach lub w ogrzewalni – mówi Sylwia Raszke, zastępca dyrektora MOPS.
Poza regularnymi działaniami MOPS z osobami bezdomnymi na co dzień pracują również Streetworkerzy. Wychodząc na ulicę motywują do zmiany sytuacji życiowej ludzi, którzy z różnych powodów nie posiadają swojego mieszkania albo z własnej woli przebywają poza domem.
Warto pamiętać, że nasza czujność może uchronić kogoś przed śmiercią w wyniku wychłodzenia. Jeśli zauważymy człowieka koczującego na klatce schodowej, w altanie śmietnikowej lub na podwórzu, warto zawiadomić odpowiednie służby.
Zgłoszenia o osobach potrzebujących pomocy można kierować dzwoniąc do:
- Zachodniopomorskiej Infolinii dla Osób Bezdomnych – 0 – 800 – 170 – 010,
- MOPS w Stargardzie – 91 578 – 45 – 83,
- Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie – 997,
- Straży Miejskiej w Stargardzie – 986,
- Streetworkerów – 501 – 945 – 834.
W Stargardzie działa:
1. Centrum Socjalne Caritas, przy ul. Krasińskiego, w skład którego wchodzą:
- Gminny Ośrodek Wsparcia dla Kobiet z Dziećmi, ul. Krasińskiego 19, tel. 91 578 – 08 – 30;
- Schronisko dla bezdomnych mężczyzn, ul. Krasińskiego 10, tel. 91 577 – 65 – 96;
- Ogrzewalnia dla osób bezdomnych, ul. Krasińskiego 10, czynna od 19:00 do 7:00;
- Łaźnia, ul. Krasińskiego 10, czynna w każdy piątek od 10:00 do 12:00;
- Magazyn odzieży używanej, ul. Krasińskiego 10.
2. Ośrodek dla ludzi bezdomnych, prowadzony przez Stowarzyszenie Ludzi Bezdomnych i Samotnych Matek
z Dziećmi im. dr Judyma, ul. Okulickiego 3, tel. 91 576 – 29 – 96.
Zdjęcie: KPP w Stargardzie/archiwum
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- Zimowe wsparcie dla potrzebujących