Wręczone zostały dyplomy wytrwałego pacjenta, dla osób długotrwale zmagających się z chorobą.
Przed Akademią, w Kościele pw. Świętego Jana w Stargardzie odbyła się Msza Święta w intencji osób zmagających się z cukrzycą.
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony jest każdego roku w dniu 14 listopada. Obecnie cukrzyca uznawana za epidemię XXI wieku. Choroba trudna w leczeniu, kosztowna, prowadząca do rozwoju powikłań w obrębie całego organizmu, ale co najważniejsze, choroba na którą mamy wpływ, dlatego też tak ważna jest profilaktyka. Uroczyste obchody połączone zostały z prelekcję dla „cukrzyków”, którą wygłosiła Elżbieta Drobik – specjalista pielęgniarstwa diabetologicznego, Prezes Stowarzyszenia Edukacja-Zdrowie-Aktywność.
Odkrycie insuliny w 1921 roku spowodowało, że śmiertelna do tej pory choroba – cukrzyca, stała się chorobą przewlekłą. Frederick Banting, który swoim odkryciem odmienił losy diabetyków na całym świecie, zasłużył zarówno na Nagrodę Nobla, jak i na to, by Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony był w rocznicę jego urodzin. Patrząc na 14. listopada przez pryzmat odkrycia insuliny jest to niewątpliwie radosne wydarzenie, wręcz święto dla osób, których trzustka nie wydziela tego niezbędnego do życia hormonu. Profilaktyka, samokontrola i zdrowy tryb życia i jest głównym środkiem sprawiającym, że z cukrzycą można żyć. Za „działanie już dziś, aby zmienić jutro” – za wytrwałość i walkę z cukrzycą nagrodzeni zostali:
1) Elżbietę Kurzawę,
2) Krystynę Ostrowską,
3) Halinę Chwierago,
4) Leokadię Kijakowską,
5) Ewę Kaszę,
6) Emilię Olszańską,
7) Krystynę Cichoń,
8) Teresę Forycką,
9) Krystynę Szmit,
10) Teresę Pedak,
11) Dorotę Stuch,
12) Jana Gorczycę,
13) Lecha Stasiaka,
14) Dariusza Gładuna,
15) Waldemara Stańczyka,
16) Edwarda Derleckiego,
17) Zygmunta Młynarskiego,
18) Stanisława Bukowskiego,
19) Mieczysława Westphala,
20) Cezarego Woźnego,
21) Tadeusza Krawczyka.
Foto: T.Surma