Dzisiaj jest: 20.5.2024, imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Polsko-niemiecki campus w Stargardzie

Dodano: 8 lat temu
Redakcja poleca!

We wrześniu przyszłego roku w naszym mieście ma rozpocząć się realizacja polsko-niemieckiego projektu edukacyjnego. Skorzystają uczniowie, ale nie tylko.

Polsko-niemiecki campus w Stargardzie
Młodzi ludzie mają opanować język sąsiada na takim poziomie, by móc się swobodnie komunikować.

W ramach współpracy wyremontowany i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych zostanie budynek Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Teren wzbogaci się m.in.
o kompleks boisk i siłownię zewnętrzną. Inwestycja umożliwi realizację podstawowych celów programu. Chodzi
o integrację, a także likwidację barier komunikacyjnych
i kulturowych.

Zaplanowane są m.in. organizowane wspólnie zawody sportowe, przedstawienia teatralne, koncerty, warsztaty, olimpiady i inne aktywności. Uczestnikami projektu poza uczniami mają być również w pewnym stopniu ich rodzice, co znacząco rozszerza zakres działań o lokalne społeczności. – Praktyka pokazuje, że nawet po formalnym zakończeniu projektu zachowują są więzi i pewne formy współpracy, które zostają na lata. Mam nadzieję, że w tym przypadku będzie podobnie – mówił w czasie podpisania porozumienia prezydent Sławomir Pajor.

Partnerem wiodącym w projekcie jest niemieckie Löcknitz. – Zamierzamy stworzyć ścieżkę edukacji, dzięki której dzieci od przedszkola do gimnazjum będą uczyły się zarówno polskiego, jak i niemieckiego. Już teraz w takim toku nauki uczestniczy 30% naszych uczniów – mówił burmistrz Löcknitz Detlef Ebert.

Porozumienie podpisała również wójt Gminy Stare Czarnowo Marzena Grzywińska oraz przedstawiciel Powiatu Pomorze Przednie-Greifswald. – Pamiętamy, że lata temu istniały strzeżone granice. Teraz ich nie ma dzięki czemu możemy się zbliżać, poznawać i rozwijać. Stworzenie wspólnej oferty edukacyjnej na pewno spowoduje, że wzrośnie znajomość języka polskiego po niemieckiej stronie – mówił Dietger Wille, zastępca starosty powiatu Pomorze Przednie-Greifswald.


Podpisanie czterostronnego porozumienia było niezbędne, aby partnerzy mogli starać się o pozyskanie środków unijnych na zaplanowane działania. Wartość projektu po stronie Stargardu to prawie 8 000 000  zł. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami realizacja zadania rozpocznie się we wrześniu 2017 r.

Zdjęcia: T. Surma
Źródło: Urząd Miasta Stargard
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Dzień Pionierów 12.05.2024. Fotorelacja