za działalność na rzecz promowania turystyki szkolnej i zaproszona do udziału w projekcie ,,SCHRONISKA BIORÓŻNORODNOŚCI – NOWOCZESNY MODEL POZASZKOLNEJ EDUKACJI PRZYRODNICZEJ’’.
W ramach Ogólnopolskiego Projektu pn. ,,Schroniska bioróżnorodności’’ dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego reprezentacja stargardzkiej młodzieży - ZS5, I LO, II LO, ZS1, GIMNAZJUM 4 - spędziła 3 dni na Ziemi Konińskiej, gdzie mogła się przekonać, że możliwe jest funkcjonowanie ważnych dla polskiej gospodarki zakładów przemysłowych z piękną, przyciągającą oko nieskażoną przyrodą.
Główne założenia odbytej wizyty studyjnej to:
- rozwój i promocja turystyki szkolnej w oparciu o organizację programów edukacyjnych z zakresu kultury ,historii, przyrody ,geografii i ekologii;
- innowacyjne formy i metody pracy z uczniami w zakresie turystyki szkolnej;
- rozwój współpracy sektorowej w zakresie promocji walorów turystycznych regionu.
Program przewidywał zwiedzanie kopalni soli kamiennej ,,KŁODAWA’’ i zapoznanie się z funkcjonowaniem kopalni węgla brunatnego i elektrowni cieplnej . W Licheniu młodzież przeżyła piękną, pełną zadumy lekcję historii i kultury spacerując po ogrodach zaprojektowanych wokół jednej z największych bazylik w Europie - budzącej podziw zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Wszystko to wśród zieleni z racjonalną gospodarką człowieka. Wizytę po atrakcjach turystycznych Ziemi Konińskiej podsumowano w Muzeum Okręgowym.
TEKST i FOTO: Joanna Suleja