Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jakie zagrożenie na drogach stwarzają pijani kierowcy. Mimo to, wciąż wiele osób decyduje się usiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu. W ciągu 5 miesięcy tego roku zachodniopomorscy policjanci zatrzymali na drogach naszego regionu już ponad 1700 nietrzeźwych kierujących i blisko 500 kierujących po użyciu alkoholu.
Każda ilość spożytego alkoholu wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka. Jest to szczególnie groźne dla kierującego pojazdem. Prowadzenie pojazdu wymaga bowiem przede wszystkim bardzo dobrej koordynacji wzrokowo-ruchowej.
Alkohol jest odpowiedzialny za zaburzenia właśnie tych zdolności, które są niezbędne do bezpiecznego prowadzenia pojazdu. Co więcej - osoba pod wpływem alkoholu najczęściej nie zdaje sobie z tego sprawy, jest bezkrytyczna. Ponadto u wielu osób alkohol powoduje wzrost pewności siebie oraz chęć podejmowania zachowań ryzykownych. Od tego pozostaje już tylko krok do jazdy w stanie nietrzeźwości i do narażania życia swojego, pasażerów i innych użytkowników dróg. Niestety tego typu zachowania bardzo często pozostawiają ślad w policyjnych statystykach...
Od początku roku nietrzeźwi spowodowali 20 wypadków drogowych, w których życie straciło 8 osób, a 22 zostały ranne. Do najtragiczniejszego zdarzenia doszło 6 kwietnia około godziny 2:30 na drodze wojewódzkiej 175 pomiędzy miejscowościami Suliszewo i Rzecko w powiecie choszczeńskim. W wyniku uderzenia pojazdu w przydrożne drzewo, życie straciło trzech mężczyzn w wieku 26, 27 i 42 lat. Kierowca pojazdu w chwili wypadku był pijany. W jego organizmie stwierdzono ponad 2 promile alkoholu.
Do jednego z ostatnich wypadków spowodowanych przez nietrzeźwego kierowcę doszło w sobotę 12 czerwca w Dźwirzynie, w powiecie kołobrzeskim. Około godziny 6:00 na ul. Wyzwolenia, 29 - letni kierujący samochodem osobowym marki Opel, stracił panowanie nad pojazdem. Mężczyzna zjechał na pobocze uderzając w zaparkowany pojazd marki Fiat, a następnie wjechał na chodnik, gdzie potracił 63 - letniego pieszego. Potrącony mężczyzna poniósł śmierć na miejscu.
Sprawcami obu opisanych wypadków byli mężczyźni w wieku do 30 lat. Jazda samochodem w stanie nietrzeźwości nie jest jednak wyłącznie domeną ludzi młodych. Niechlubnym przykładem może być tu 68 - letnia mieszkanka Szczecina, która została zatrzymana do kontroli drogowej na Placu Żołnierza w Szczecinie. Kierująca fiatem miała w organizmie ponad 2 promile alkoholu.
Powyższe przykłady dowodzą, że jazda "na trzeźwo" i zgodnie z przepisami ruchu drogowego wciąż nie jest standardem wśród polskich kierowców, a najbardziej skutecznym środkiem zaradczym pozostają policyjne kontrole.
Na mocy posiadanych uprawnień policjanci przeprowadzają badania stanu trzeźwości nie tylko podczas rutynowych kontroli drogowych, ale także podczas zorganizowanych działań ukierunkowanych na ujawnianie kierujących pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
W ciągu 5 miesięcy tego roku zachodniopomorscy policjanci zatrzymali na drogach naszego regionu już ponad 1700 nietrzeźwych kierujących i blisko 500 kierujących po użyciu alkoholu.