Dzisiaj jest: 5.6.2023, imieniny: Bonifacego, Kiry, Waltera

Opera na Zamku: Koncert wielkopostny

Data wydarzenia: Lokalizacja: Kościół Garnizonowy w Szczecinie Dodano:
Opera na Zamku: Koncert wielkopostny

Charles Gounod, Dan Forrest

Koncert wielkopostny

Podczas koncertu wielkopostnego w wykonaniu Chóru i Orkiestry Opery na Zamku usłyszymy Stabat Mater Charlesa Gounoda oraz Requiem for the Living Dana Forresta.

Średniowieczna sekwencja Stabat Mater wprowadzona przez Kościół katolicki do liturgii i wykonywana w czasie Wielkiego Postu od wieków inspiruje artystów. Temat ten podjął również francuski kompozytor Charles Gounod. Jego fascynacja twórczością mistrzów przeszłości – Jana Sebastian Bacha czy Wolfganga Amadeusza Mozarta znalazły swoje odbicie w zainteresowaniu muzyką religijną. Powstałe w 1867 r. Stabat Mater to mało znany, jednoczęściowy utwór na chór mieszany, orkiestrę i organy z dedykacją na partyturze „dla mojego przyjaciela Hectora Berlioza”. 

Requiem for the Living skomponowane w 2013 r. przez Dana Forresta – amerykańskiego kompozytora młodego pokolenia, uznawane jest za jedno z największych dzieł muzycznych XXI wieku. Forrest zastosował w kompozycji pomysłowe rozwiązania rytmiczne oraz wprowadził innowacyjne i zaskakujące zmiany, m.in. w łacińskie teksty wplótł mszalne cytaty i fragmenty ze Starego Testamentu w języku angielskim. Kompozycja stanowiąca rodzaj modlitwy o pokój oraz wytchnienie dla żyjących i zmarłych ma przynieść ukojenie dla bólu, żalu i smutku trawiącego współczesnego człowieka. Pełen dynamizmu utwór zachwyca optymistyczną i radosną melodyką. Jeden z fragmentów RequiemPleni sunt caeli et terra gloria tua (Pełne są niebiosa i ziemia chwały Twojej) inspirowany jest obrazami z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a.

 

Miejsca są nienumerowane.

Dowiedz się więcej + kup bilety: TUTAJ

Repertuar: TUTAJ

OPERA NA ZAMKU W SZCZECINIE

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Zaczarowany Dzień Dziecka. Fotorelacja