Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla (potocznie zwanego czadem) giną kolejne osoby. Bardzo często przyczyną jest niewłaściwa eksploatacja budynku i znajdujących się w nim urządzeń oraz instalacji grzewczych.
Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Jest to gaz niewyczuwalny zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku), blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie. Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych, wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.
Jakie są objawy zaczadzenia?
-bóle i zawroty głowy,
-duszności,
-wymioty,
-przyspieszenie oddechu i czynności serca,
-w ciężkich zatruciach dochodzi do utraty przytomności, drgawek, śpiączki, porażenia oddechu.
Jak postępować w przypadku zatrucia tlenkiem węgla?
-należy zapewnić dopływ świeżego czystego powietrza (w skrajnych przypadkach wybijając szyby w oknie),
-przenieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce( jeśli nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia osoby ratującej, w przypadku istnienia takiego zagrożenia należy pozostawić przeprowadzenie akcji służbom ratowniczym),
-wezwać służby ratownicze,
- jak najszybciej podać tlen,
-jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiast zastosować sztuczne oddychanie np. metodą usta-usta oraz masaż serca.
-nie wolno wpadać w panikę.