9 grudnia 2024 roku uruchomiona została NOWA strona internetowa, która całkowicie przeznaczona jest Stargardii - rocznikowi wydawanemu przez Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, poświęconemu przeszłości i kulturze Pomorza oraz innych ziem nadbałtyckich.
Nowością, którą przygotował zespół jest nieodpłatne pobranie wszystkich tomów Stargardii (począwszy od tomu I, a skończywszy na tomie XVI).
Stargardia rocznik Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, poświęconemu przeszłości i kulturze Pomorza oraz innych ziem nadbałtyckich., ISSN 1641-7747.
Periodyk ukazuje się od 2001 roku. Już na początku swojej historii, w roku 2002, otrzymał wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2001. Jest to obecnie czasopismo o charakterze naukowym, na którego łamach publikowane są prace dotyczące nie tylko Stargardu, ale również Pomorza rozumianego historycznie jako obszar dawnego Księstwa Pomorskiego oraz ziem nadbałtyckich.
Redaktorem naczelnym rocznika jest od początku Marcin Majewski. Redakcją tomów VII-XIII zajmowała się Jolanta Aniszewska. Od XIV tomu faktyczny ciężar redakcji spoczywa na Monice Ogiewie-Sejnocie, która pełni funkcję sekretarza redakcji. W latach 2001-2024 członkami kolegium redakcyjnego byli (w kolejności alfabetycznej): Jolanta Aniszewska, Andrzej Bierca, Joanna Fijałkowska, Michał Franiak, Małgorzata Gryciuk, Arleta Majewska, Marcin Majewski, Monika Ogiewa-Sejnota, Mirosław Opęchowski, Sławomir Preiss, Karolina Stań, Iwona Wojciechowska. Od tomu VIII zmieniono szatę graficzną rocznika, a nad projektami okładki czuwa Mateusz Szeremeta.
Począwszy od tomu IX powołano Radę Naukową rocznika „Stargardia” w składzie: Marian Rębkowski (Warszawa) – przewodniczący, Rainer Atzbach (Aarhus), Felix Biermann (Szczecin), Andrzej Janowski (Szczecin), Paweł Migdalski (Szczecin), Gunnar Möller (Stralsund), Kacper Pencarski (Słupsk), Stanisław Rosik (Wrocław).
Rocznik podzielony jest zazwyczaj na kilka bloków tematycznych, z których część ma charakter stały. Są to Artykuły i roczne Sprawozdania z działalności Muzeum Archeologiczno-Historycznego. W zależności od charakteru przyjętych przez redakcję tekstów przeznaczonych do druku podział rocznika ulega zmianom. I tak pojawiają się krótkie artykuły w formie komunikatów, monograficzne i przyczynkarskie prace poświęcone zabytkom Ziemi Stargardzkiej, materiały biograficzne, bibliograficzne oraz polemiki, recenzje i omówienia.
Od tomu VII rozpoczęto publikację krótkich sprawozdań z odkryć i badań archeologicznych prowadzonych przez MAH, a w tomie VIII pojawiły się ustępy poświęcone opisom najnowszych nabytków stargardzkiej kolekcji muzealnej.
Artykuły, rozprawy i komunikaty poddawane są zestandaryzowanej ocenie recenzenckiej specjalistów powoływanych indywidualnie w zależności od tematu publikacji. Wszystkie prace z tej części rocznika zaopatrzone są w anglojęzyczne abstrakty, słowa kluczowe (również w polskiej wersji językowej) i streszczenia. Wersja papierowa jest pierwotną wersją czasopisma - Dyrektor MAH w Stargardzie, dr hab. Marcin Majewski.
Do zobaczenia: http://stargardia.pl/